Новини
Бориспіль
Дати

162 роки тому в Переяславі народився Шолом-Алейхем


Соломон Рабинович - справжнє ім'я письменника.

фото з відкритих джерел

Його вважають основоположником сучасної художньої літератури мовою їдиш.

Письменник народився 2 березня 1859 року в єврейській родині у місті Переяславі. Дитячі роки минули у на той час містечку Воронькові Полтавської губернії (нині село Вороньків Бориспільського району).

Мати померла, коли хлопчикові виповнилося 13. У віці 15 років, натхненний Робінзоном Крузо, він написав власну, єврейську версію повісті, і вирішив стати письменником. Взяв псевдонім Шолом -Алейхем (мир вам - традиційне єврейське вітання). Навчався у хедері — єврейській початковій релігійній школі. Згодом під впливом єврейської просвітницької літератури займався загальною освітою, навчався у повітовій школі.

У 1876 році отримав місце домашнього вчителя у єврейського магната Елімелеха Лоєва, та три роки навчав його доньку Голде (Ольгу) Лоєву. Між вчителем та ученицею спалахнули почуття. На жаль, в той момент багатий батько коханої не був готовий до такого соціально нерівного шлюбу, тому Шолом Рабинович втратив роботу в будинку у Лоєва.

У 1880—1882 роках Шолом-Алейхем був громадським рабином у Лубнах.

  Тільки через шість років, в 1883-му, всупереч волі свого батька, Голде стала його дружиною і згодом народила йому шістьох дітей.

 Письменник в різний час – у 1887—1890, 1893—1905 роках - жив у Києві (він називав його у своїх творах Єгупцем), де займався торговельними справами.

З 1883-го пише, майже виключно, на їдиш (за винятком кількох оповідань і публікацій російською та івритом). Своєю метою ставить просвітництво простого народу, івритом володіли не усі. Отримавши спадок після смерті тестя, він видає альманах Die Yiddishe Folksbibliotek (Єврейська народна бібліотека) на їдиш, допомагає молодим авторам, виплачуючи їм великі гонорари. Незабаром розоряється.

Після погромів в 1905-му виїжджає з сім'єю до Швейцарії, потім до Німеччини. Напередодні першої світової війни хворий на туберкульоз легень письменник поїхав лікуватись до Італії. Війна застала його в Німеччині - як російський підданий, він був висланий з країни. Переїжджає до Нью- Йорку, де прожив останні роки життя і де 13 червня 1916 року помер від туберкульозу. Похований на цвинтарі у Квінсі.

У 1997 в Києві було відкрито пам'ятник письменникові. У 2001 встановлено пам'ятник у Москві. На честь Ш-А названо кратер на Меркурії. У столиці Єврейської Автономної області місті Біробіджані ім'ям Ш-А названі центральна вулиця міста та обласна наукова бібліотека. У Львові, Гродно та Чернівцях на честь Шолом-Алейхема названо вулиці в центральних частинах міст. До 150-річчя письменника, 2 березня 2009-го року в Києві на вулиці Б. Васильківскій (Червоноармійській), 5, був відкритий Музей Шолом-Алейхема.

Джерело: Національна бібліотека України імені Вернадського.

Як повідомляв «Погляд», в Гарварді вчитимуться по книзі Кличка.

«Погляд» розповідав, що архіви Київщини поповнились матеріалами про бортництво.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.