Новини
Україна
Головні новини
Культура
Дати
Київщина-суспільство
ПроХОРОШЕ

15 серпня – День археолога в Україні


15 серпня – День археолога в Україні ? Вітаємо кожного українського Індіана Джонса. Ми зібрали найцікавіші дописи про відзначення цього дня українському сегменті Фейсбук.

Традиція цього свята як неофіційного сягає Трипільської експедиції 1940—1950-х років, яку очолювала видатний археолог Тетяна Сергіївна Пассек (день народження — 15 серпня). В 2008 році Президент України підписав указ, який встановив щорічну дату 15 серпня День археолога - офіційне професійне свято археологів України, "ураховуючи вагомий внесок українських учених-археологів у розвиток вітчизняної археології, дослідження, збереження, популяризацію археологічної спадщини України та на підтримку ініціативи громадськості".

Національний художній музей України / National Art Museum of Ukraine · Перша виставка в нашому музеї - археологічна!!! - тривала 5 років?

Сьогодні День археолога і це свято безпосередньо пов'язане з історією Національного художнього музею України. Адже перша виставка, яка відбулася у серпні 1889 року, була приурочена до ХІ археологічного з’їзду. На той момент будівництво Музею було здійснене лише на третину, але завдяки завершеному фасаду будинок спрявляв враження закінченої споруди.

На світлинах з архіву NAMU видно, як саме виглядала ця виставка, а точніше, один із п'яти залів експозиції, знятий із двох ракурсів.

З каталогу до археологічної виставки "Краткій указатель предметовъ, помѣщенныхъ въ Кіевскомъ городскомъ музеѣ Древностей и Искусствъ", виданого 1902 року,

ми дізнаємося, що на світлинах ми бачимо другу залу експозиції, присвячену "Епосі, яка передувала переселенню народів". Представлені у залі предмети були віднесені до культури "греко-скіфської епохи" і датовані VII ст. до н.е. - ІІІ ст. н.е. Каталог складений надзвичайно детально. Так ми дізнаємося, що, наприклад, на грецькій вазі (на першій світлині), що стоїть на вітрині між колонами, було зображено сюжет "Викрадення Європи", і що знайдена вона була в урочищі Галущина Чигиринського повіту Київської губернії.

Вражаюче, але перша виставка Музею, відкрита 5 серпня 1889 року, діяла аж до офіційного освячення музею 30 грудня 1904 року!

Вітання археологам із професійним святом! Цікавих знахідок і вражаючих відкриттів!

#120роківNAMU
#архівNAMU #день_археолога

https://www.facebook.com/namu.museum/posts/10156423343213144

Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного

«Кожнісінька дрібниця що-до цих пам’яток – коштовна перлина»

Напередодні Дня археолога маємо сумління згадати видатного українського вченого, мистецтвознавця, археолога, музеєзнавця і художника Миколу Омеляновича Макаренка (1877–1938).
Зокрема, мова піде про унікальну книжку Миколи Макаренка «Чернігівський спас. Археологічні досліди року 1923» – одну із 25 наукових праць, що зберігаються у фонді бібліотеки (dnabb.org).
Книжка має дарчий підпис письменнику та археологу Володимиру Барвінку і автограф автора. Особливо зворушливою є присвята цієї роботи рідному сину Орику, який трагічно загинув під час однієї з археологічних експедицій.

https://www.facebook.com/dnabb.org/posts/2350993001683026?xts[0]=68.ARA03jp61kq23e9n9xysWKawhbfNjFfOcxQLWQPWVOCHFnnaalcVbh5FGkNfR7fZZtZeu71jVcrzYWJU3J3FC6lw8VBJSyIVBkV6Hw-30z5TfNv9RlZ77cMxcsKAyDHUYSTT3T8b4A8taZs4q_pK79GvguRpB_dS7L7ftvIam9tEQ9WpgFKTgNiTgYoB0n8J-VCh_PXy5FiTDZvDbKvsGlHpW7V2W-KUOhpz5RqGyNZY9ykOjGcvboiM-hYFVR_YRgsTDXS70ZSZlrR1sxT5fqniBBaDb-B6LHGXSQChdjczKCWMiW5P7VEJFvfx5OQJKnRPBHDdRC_aUyguOucToFN3dA&tn=H-R
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10214925484919442&id=1497632036

Mykhailo Petryshyn15 серпня 2019 року, четвер
День археолога
походження цього цікавого професійного свята, як і водиться в археологів, ходить багато легенд. Ну, професія зобов’язує. Хтось говорить про те, що ще до Другої Світової війни, на розкопках під Новгородом у хлопців-археологів душа просила свята та 15-го серпня вирішили відсвяткувати День народження Буцефала, жеребця Олександра Македонського, день, який потім неофіційно став у археологів їх професійним Днем. Хтось прив’язує цей день до початку деяких легендарних експедицій або археологічних відкриттів. Це зовсім не важливо, адже саме археологи - це ті люди, для яких в першу чергу відкривається сенс нашого минущого матеріального буття і справжня цінність нашої спільної історичної спадщини. Всі знають, що будь-яку історію кожен може трактувати по-своєму, історію можуть «переписувати», можуть «переглядати», проливати на неї світло або відводити в тінь, але факти завжди залишаються фактами. Їх марно підробляти або ховати, спотворювати або заплутувати, так як Його Величність Час усе розставляє по своїх місцях, які й виявляє археолог.
В цей прекрасний День, ми також приєднуємося до всіх привітань на адресу наших археологів і бажаємо, щоб у них все склалося! Здоров’я Вам і нових відкриттів! Зі святом археологів

Сьогодні святкуємо День археолога!?
Щиро вітаємо усіх колег з професійним святом!!!

Більське городище – найбільша пам’ятка археології раннього залізного віку в Європі, яка вже понад 110 років вивчається науковцями. За цей час досліджено понад 10 га площі городища та близько 100 курганів.
Перші археологічні розкопки на пам'ятці були проведені 1906 року Василем Городцовим, який вивчав окремі ділянки Західного укріплення і Великого городища а також 22 кургани в околицях пам'ятки. У ході розвідок дослідником було встановлено, що Більське городище є складним оборонним комплексом, який складається з трьох укріплень, об'єднаних валами Великого городища.

Нині на теренах Більського городища щороку проводяться системні археологічні розкопки. Постійно діють експедиції Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна (керівники – кандидати історичних наук І. Б. Шрамко, Stas Zadnikov), Інституту археології НАН України (керівник – кандидат історичних наук Гречко Денис), Історико-культурний заповідник "Більськ" , Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка (керівники – кандидат історичних наук Оксана Коваленко, Roman Lugovyi). З 2015 року на території городища організовується Міжнародний проект – Літня польова археологічна школа (ініціатори та організатори – Гречко Денис Ігор Корост).

Цікаво, що перші археологічні розкопки в Україні були проведені у 30-тих роках ХVІІ ст. за ініціативи митрополита Київського і Галицького Петра Могили на місці Десятинної церкви. Систематичні й цілеспрямовані археологічні дослідження розпочалися наприкінці ХVІІІ – поч. ХІХ ст., коли на півдні України розгорнулись розкопки скіфських царських курганів та античних міст Північного Причорномор'я.

https://www.facebook.com/bilskgelon/posts/1374393742727856
https://www.facebook.com/petrauskas.olena/posts/2486260634978747

Олена Петраускас-Кришевич ·   Керівники експедиції. Кінець сезону. Наукові завдання у полі виконані, студенти перераховані, посвята новачків в археологи. Бонусні бутерброди - для студентів. Вино - "возливання" Зеленому (здається, так).Це дух розкопу такий, кажуть, його навіть дехто бачив! Правда, на День археолога, кажуть, дехто бачив, як і теодоліти самі по відвалу ходять..! #день_археолога! Вітаю !

Ось воно, експедиційне вогнище! Біля нього - і підсумки дня, і постановка задач на завтра, і міні-лекції з археології, і дружба, і, можливо, чиєсь кохання. Переспівано пісень, перерозказано археологічних байок. Такі вогнища не згасають у пам'яті ніколи. З Днем археолога!!! (фото з Червоного) #день_археолога

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2486266294978181&set=a.1516529075285246&type=3

Також читайте матеріали Інформаційної агенції "Погляд" на тему археологічних досліджень:

Археологічні дослідження: у княжій дружині Х-ХІІІ ст. служили воїни-кочовики

Більська археологічна сенсація: гелонські кургани у статусі «In situ»

Вишгород залізного віку