Щорічно 14 червня у всьому світі на честь людей, які добровільно здають кров заради порятунку чиєгось життя, відзначається День донора. Дата свята, заснованого на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я у Швейцарії, була обрана на честь дня народження Карла Ландштейнера, лауреата Нобелівської премії, вченого, який відкрив групи крові людини.
Донорська кров — панацея від хвороб
Ніхто в цьому житті, на жаль, не застрахований від надзвичайних ситуацій… Травми, операції, збройні конфлікти, дорожньо-транспортні пригоди, і як наслідок — постраждалі, що потребують переливання крові.
Щоденно в Україні тисячі людей із захворюваннями кровоносної системи крові, онкохворі, постраждалі в ДТП мають потребу в переливанні крові та її компонентів за життєвими показниками. Донорська кров, якої так часто бракує в медичних установах, допомогає рятувати життя і лікувати тяжкі недуги.
В Україні щодня життя тисячів хворих перебувають під загрозою через нестачу донорської крові. Існує ціла низка захворювань, лікування яких неможливе без систематичних переливань крові та її компонентів.
Крім того, з донорської крові виготовляються препарати, які також є життєво важливими при лікуванні хворих
(кріопреципітат для хворих на гемофілію; альбумін; імуноглобуліни та ін.).
Україна значно відстає за показниками донорства крові. В середньому у нас 13 донацій на 1000 жителів, при тому, що норма – 33 донації.
Але варто зазначити, що кількість українців, які реєструються донорами, стає щороку більшою. Лише за останній рік кількість донорів зросла на 6 тис. осіб, але задля забезпечення донорською кров’ю всіх, хто її потребує, цього замало.
Хто може бути донором
Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років до 60 років, вагою не менше 50 кг без протипоказань, пов’язаних із наявністю хвороб, який пройшов відповідне медичне обстеження та не має протипоказань, визначених МОЗ України.
Для проведення процедури при собі необхідно мати паспорт та ідентифікаційний код та дотримуватися
наступних правил:
- за 2-3 доби до проведення процедури відмовитися від вживання алкоголю та прийому анальгетиків і аспірину а також ліків, що містять їх (ці речовини погіршують згортання крові);
- впродовж 2-х годин перед процедурою утриматися від паління;
- у день проведення процедури утриматися від смаженої, жирної, гострої їжі, а також від вживання молока та яєць;
- намагайтеся обмежити вживання жирної, смаженої та молочної їжі напередодні та в день здачі крові. Крім того, сніданок у день донації має бути легким, а перед самою процедурою слід випити солодкого чаю;
- після донорської процедури не варто палити упродовж 2-х годин, слід уникати фізичних навантажень і сприяти відновленню працездатності організму, повноцінно харчуватися.
В Україні діє
Закон “Про донорство крові та її компонентів”, згідно з яким донори отримують 2 вихідних дні зі збереженням заробітної платні, забезпечуються сніданком та обідом за рахунок медичного закладу, чи можуть отримати грошову компенсацію на харчування.
Протипоказання
Трансфузійно-трансмісивні захворювання
(інфекції, що передаються з кров’ю).
Соматичні захворювання
(злоякісні новоутворення, хвороби крові, наркоманія, алкоголізм, серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання тощо).
У Приірпінні місцеві поліклініки періодично проводить “День донора” з тим, щоб засвідчити важливість регулярного здавання крові задля підтримання донорських запасів в банку крові.
Тож сьогодні вітаємо тих, хто рятує у такий спосіб чиїсь життя!