Новини
Україна
Культура
Дати

12 січня – День українського політв’язня


З 1975 року в Україні відзначають День українського політв’язня, адже трьома роками раніше саме у період з 12 по 14 січня були заарештовані всі відомі дисиденти України. Сьогодні ж у Росії та окупованому Криму перебувають близько 100 українських політичних в’язнів та ще понад 200 українців залишаються в полоні проросійських бойовиків.  

фото - freepik.com

Під час так званого «генерального погрому», влаштованого радянською владою 12-14 січня 1972 року, відбулись масові затримання та арешти українських дисидентів, які боролись за незалежність України.

У Києві були затримані: Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Леонід Плющ, Зіновій Антонюк, Іван Дзюба, у Львові – В’ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасів-Калинець, трохи пізніше – Ігор Калинець та інші.

На фото зліва направо: Іван Гель, Василь Стус, Іван Світличний

«У часи Радянського Союзу українська інтелігенція потерпала від свавілля влади, яку лякала освіченість та волелюбність українських письменників, поетів та науковців, за що їх запроторювали до найвіддаленіших таборів. В наші дні країною-агресором РФ українці переслідуються за їх протистояння окупації Криму, частини Донбасу та військовій агресії, що досі триває на Сході нашої країни», – написала на своїй фейсбук-сторінці Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.  

Режим Володимира Путіна, особливо в окупованому Криму, перевершив навіть радянський тоталітаризм доби «застою». Старі радянські методи набули нової сили: створення атмосфери страху, безсилля і безнадії, терор проти інакодумців, воєнні злочини, брутальні порушення прав і свобод, презирство до людської гідності, підміна непорушних цінностей доктриною «русского мира», тотальна пропаганда. Ось коротка характеристика політики Росії в окупованому Криму, пише Українська гельсінська спілка з прав людини.

Про сучасних українських політв’язнів

Словосполучення «українські політв'язні» повернулось до сучасного вжитку у 2014 році, коли Росія окупувала Крим та розпочала війну на Донбасі. Десятки українців за останні сім років були незаконно заарештовані та засуджені на території окупованого півострову чи в Росії або чекають на свої вироки, пише НВ.

Наразі в Росії та окупованому Криму нараховується близько 100 українських політичних в’язнів та понад 200 українців, які перебувають у полоні проросійських бойовиків з «ДНР» та «ЛНР».

Так, понад 60 українських політв'язнів затримані або засуджені за приналежність до міжнародної ісламської організації Хізб-ут-Тахрір, яка дозволена в Україні, але заборонена в Росії.

В ув’язненні у справах українських «терористів» та «екстремістів» перебувають Олексій Чирній, засуджений у тій же справі, що і вже звільнені Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Геннадій Афанасьєв.

На фото - Валентин Вигівський

Про одного з українських політв’язнів – Валентина Вигівського – розповіла Денисова з нагоди Дня українських політв’язнів. Дослівно:

«Український політв’язень Валентин Вигівський перебуває у важкому психоемоційному стані, як він пише – вже тримається з останніх сил… Він також повідомляє, що продовжує перебувати у повній ізоляції від зовнішнього світу. Телевізор, радіо, газети залишаються недоступними, а прогулянки відбуваються в окремій клітці.

Єдина можливість спілкування – паперові листи, але таке листування обмежується на період його тримання в ШІЗО. На додаток, вони доходять лише на адресу батьків. Останній лист від Валентина батьки отримали 22 жовтня 2020 року.

Валентин також скаржиться на сильні болі у хребті, однак у тих умовах, де його утримують, він не може отримати належної медичної допомоги.

Зауважую, що Валентин 7-й рік перебуває у незаконному ув’язненні та наразі його утримують в «ФКУ ИК-11 УФСИН РФ по Кировской области» у приміщенні камерного типу з низкою обмежень. Зокрема, йому заборонені телефонні переговори з рідними, довгострокові побачення, обмежена кількість харчових продуктів, які можна купити в тюремному магазині. У камері постійний холод – коли морози стіни покриваються інеєм.

Зазначаю, періодично Валентина з надуманих причин переводять в ШІЗО, що передбачає ще більше обмежень. Такий режим утримання у приміщенні камерного типу – строком 6 місяців та ШІЗО – строком 15 діб, чергують вже майже 4 роки.

Крім того, через карантинні обмеження, пов’язані з пандемією COVID-19, представників консульської служби України в РФ не допускають до нашого співгромадянина».

Читайте також, як про Чорнобиль знімуть документальний фільм.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу - переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина - Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.