Україна
Культура
Україна-суспільство

103 килима: альбом з історії килимарства України


Вийшов друком альбом «Український килим ХVІІІ – ХХІ століть» – Київ : Саміт-книга, 2020. – 168 с., іл. Альбом знайомить з частиною унікальної колекції килимів із зібрання Національного музею українського народного декоративного мистецтва.

фото видання "Український килим XVIII - XXI століть"

Керівник проєкту – Людмила Строкова

Автор-упорядник – Людмила Білоус

Фотографи – Михайло Андреєв, Сергій Вовк,
Валеріан Скибинський, Сергій Владикін

Як зазначають упорядники:

"Альбом знайомить з частиною унікальної колекції килимів із зібрання Національного музею українського народного декоративного мистецтва. На сьогодні вона є однією з найбільших в Україні і складає понад 1200 пам’яток ХVІІІ – ХХІ століть. Репрезентовано основні осередки поширення килимарства, означено їхні регіональні відмінності та художньо-стилістичні особливості. Представлено творчість провідних професійних художників і майстрів килимового мистецтва всіх регіонів України.
Український килим, пройшовши тривалий і складний історичний шлях свого становлення та розвитку від суто орнаментальних до сюжетно-тематичних й абстрактно-декоративних композицій, зберіг свою самобутність і є важливою складовою національної художньої культури.
Переважну більшість килимів - із 103 опублікованих у виданні творів декоративно-прикладного мистецтва України вперше введено в науковий обіг
".

Національний музей українського народного декоративного мистецтва по праву може пишатися своєю визначною (1199 одиниць) колекцією українських килимів ХVІІІ–ХХ ст. Її початок був закладений у перше десятиліття ХХ ст. видатними вченими Миколою Біляшівським і Дмитром Щербаківським. Завдяки їх збирацькій діяльності з кожної експедиції по Київщині, Полтавщині, Чернігівщині, Поділлю, Волині до музею надходили твори килимового мистецтва. Значна частина килимів надійшла в дарунок від колекціонерів і приватних осіб. Збиральницька діяльність продовжувалась і у другій половині ХХ ст. Зростала колекція шляхом здійснення наукових експедицій, надходжень з виставок, закупок музею та Міністерства культури УРСР.

Перші відомості про використання килимів на території України походять з літописних джерел, у яких неодноразово килим згадується як річ, що вживалась у ритуалі князівського поховання. До другої половини ХVІ ст. відносяться найдавніші згадки про місцевих майстрів-килимарів. У ХVІ– ХVІІ ст. виробництво килимів зосереджувалося переважно у поміщицьких майстернях. А у ХVІІІ – першій половині ХІХ ст. у містах та селах з’являються кустарні підприємства. Виготовлені в Україні килими використовувалися не лише на місцевому ринку, а й вивозилися за її межі.

У музейній збірці творів мистецтва почесне місце займає унікальна колекція датованих килимів. Вона налічує 41 одиницю зберігання. Найбільш давній датований килим (1782 рік) походить з Волині і орнаментований геометричним узором. Геометричні узори притаманні килимам, які використовували найбідніші верстви населення. Більш заможні стани замовляли майстрам килими з квітковими орнаментами.

Килим. 1827 рік. с. Борисівка, Липовецький пов., Київська губ.
Вовна, ручне ткацтво

Група килимів ХVІІІ–ХІХ ст. з Полтавщини, Київщини, Чернігівщини з рослинним узором – найбільша в музейній колекції. Орнамент складається із зображень квітів і формувався ймовірно під переважним впливом перських килимів.

Втім, як зазначає дослідник Михайло Селівачов:

"Але від східних першовзорів українські килими відрізняються насамперед стилістикою: крупнішим масштабом орнамента щодо тла, мальовничістю, розкутим одухотворенням, на противагу карбованій ритміці та геометричній жорсткості східних виробів, які вражають передусім неймовірною складністю техніки та розкішшю".

В ужитку килими використовували для покриття ослонів, столів, скринь, на підлогу, постіль. Килимами завішували стіни. Під час похоронного обряду ними покривали труну. Важливу роль відігравали килими і в церковному інтер’єрі. Ними застеляли підлогу, вівтар. Від призначення килимів залежали їхні форми, розміри, оздоблення.

Як повідомляв «Погляд», Музей у Фастові оголосив конкурс на кращий малюнок за мотивами Т.Г. Шевченка.

Також «Погляд» розповідав, як виглядає після оновлення столичний Музей води.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.

Довідка: Художній альбом «Український килим ХVІІІ – ХХІ століть» / НМУНДМ : – Київ : Саміт-книга, 2020. – 168 с. видано за підтримки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у рамках Міської цільової програми розвитку інформаційно-комунікативної сфери міста Києва на 2019–2021 роки.

Програма передбачає розповсюдження видань серед бібліотек м. Києва, тому в продаж альбоми не надходитимуть.