103 килима: альбом з історії килимарства України
Вийшов друком альбом «Український килим ХVІІІ – ХХІ століть» – Київ : Саміт-книга, 2020. – 168 с., іл. Альбом знайомить з частиною унікальної колекції килимів із зібрання Національного музею українського народного декоративного мистецтва.
Керівник проєкту – Людмила Строкова
Автор-упорядник – Людмила Білоус
Фотографи – Михайло Андреєв, Сергій Вовк,
Валеріан Скибинський, Сергій Владикін
Як зазначають упорядники:
"Альбом знайомить з частиною унікальної колекції килимів із зібрання Національного музею українського народного декоративного мистецтва. На сьогодні вона є однією з найбільших в Україні і складає понад 1200 пам’яток ХVІІІ – ХХІ століть. Репрезентовано основні осередки поширення килимарства, означено їхні регіональні відмінності та художньо-стилістичні особливості. Представлено творчість провідних професійних художників і майстрів килимового мистецтва всіх регіонів України.
Український килим, пройшовши тривалий і складний історичний шлях свого становлення та розвитку від суто орнаментальних до сюжетно-тематичних й абстрактно-декоративних композицій, зберіг свою самобутність і є важливою складовою національної художньої культури.
Переважну більшість килимів - із 103 опублікованих у виданні творів декоративно-прикладного мистецтва України вперше введено в науковий обіг".
Національний музей українського народного декоративного мистецтва по праву може пишатися своєю визначною (1199 одиниць) колекцією українських килимів ХVІІІ–ХХ ст. Її початок був закладений у перше десятиліття ХХ ст. видатними вченими Миколою Біляшівським і Дмитром Щербаківським. Завдяки їх збирацькій діяльності з кожної експедиції по Київщині, Полтавщині, Чернігівщині, Поділлю, Волині до музею надходили твори килимового мистецтва. Значна частина килимів надійшла в дарунок від колекціонерів і приватних осіб. Збиральницька діяльність продовжувалась і у другій половині ХХ ст. Зростала колекція шляхом здійснення наукових експедицій, надходжень з виставок, закупок музею та Міністерства культури УРСР.
Перші відомості про використання килимів на території України походять з літописних джерел, у яких неодноразово килим згадується як річ, що вживалась у ритуалі князівського поховання. До другої половини ХVІ ст. відносяться найдавніші згадки про місцевих майстрів-килимарів. У ХVІ– ХVІІ ст. виробництво килимів зосереджувалося переважно у поміщицьких майстернях. А у ХVІІІ – першій половині ХІХ ст. у містах та селах з’являються кустарні підприємства. Виготовлені в Україні килими використовувалися не лише на місцевому ринку, а й вивозилися за її межі.
У музейній збірці творів мистецтва почесне місце займає унікальна колекція датованих килимів. Вона налічує 41 одиницю зберігання. Найбільш давній датований килим (1782 рік) походить з Волині і орнаментований геометричним узором. Геометричні узори притаманні килимам, які використовували найбідніші верстви населення. Більш заможні стани замовляли майстрам килими з квітковими орнаментами.
Група килимів ХVІІІ–ХІХ ст. з Полтавщини, Київщини, Чернігівщини з рослинним узором – найбільша в музейній колекції. Орнамент складається із зображень квітів і формувався ймовірно під переважним впливом перських килимів.
Втім, як зазначає дослідник Михайло Селівачов:
"Але від східних першовзорів українські килими відрізняються насамперед стилістикою: крупнішим масштабом орнамента щодо тла, мальовничістю, розкутим одухотворенням, на противагу карбованій ритміці та геометричній жорсткості східних виробів, які вражають передусім неймовірною складністю техніки та розкішшю".
В ужитку килими використовували для покриття ослонів, столів, скринь, на підлогу, постіль. Килимами завішували стіни. Під час похоронного обряду ними покривали труну. Важливу роль відігравали килими і в церковному інтер’єрі. Ними застеляли підлогу, вівтар. Від призначення килимів залежали їхні форми, розміри, оздоблення.
Як повідомляв «Погляд», Музей у Фастові оголосив конкурс на кращий малюнок за мотивами Т.Г. Шевченка.
Також «Погляд» розповідав, як виглядає після оновлення столичний Музей води.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.
Довідка: Художній альбом «Український килим ХVІІІ – ХХІ століть» / НМУНДМ : – Київ : Саміт-книга, 2020. – 168 с. видано за підтримки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у рамках Міської цільової програми розвитку інформаційно-комунікативної сфери міста Києва на 2019–2021 роки.
Програма передбачає розповсюдження видань серед бібліотек м. Києва, тому в продаж альбоми не надходитимуть.