Суспільство
Культура
Дати
Новини світу
Київщина-суспільство

100 років від дня народження Дмитра Телегіна — відомого українського археолога


Дмитро Телегін. Фото з родинного архіву Віра Потєхіна
Дмитро Телегін був науковим керівником 15-ти кандидатів історичних наук. Ініціював створення Українського товариства охорони пам’ятників історії та культури України, понад 35 років очолював його секцію пам’яток археології. Ним обстежено і збережено сотні пам’яток археології, підготовлено 17 обласних та кілька районних довідників з археології. Науковий спадок становить понад 250 наукових праць, у т. ч. 20 монографій, низки науково-популярних брошур з археолічної тематики. Лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і технологій (1977), премій ім. В.Хвойки (1995) та "Золотий скіф".
Пов’язане зображення

Наукову стезю фундаментальних археологічних досліджень Дмитра Яковича Телегіна продовжила його донька, нині завідувачка відділу біоархеології Інституту археології НАН України Інна Потєхіна Inna Potekhina

Онука вченого Віра Потєхіна у Фейсбук оприлюднила раритетне фото і текст з присвятою ювілею дідуся:

Сьогодні виповнюється 100 років від дня народження мого дідуся Дмитра Телегіна - відомого українського археолога, доктора історичних наук, професора, учителя, автора більше 300 наукових праць (26.10.1919 - 01.01.2011). Видатний дослідник історії населення України доби мезоліту, неоліту і мідної доби. Відомий фахівець у галузі первісної археології та козацької доби. Відданий справі археології керівник комплексних археологічних експедицій і першовідкривач численних пам'яток археології. Викладач історичного факультету Київського університету імені Тараса Шевченка. Натхненний любов'ю до України один із засновників Українського товариства охорони пам'яток історії та культури.

Людина, яка з дитинства прищепила мені любов до свободи. Свобода мого дідуся була свободою самообмеження та дистанціювання від радянської дійсності професіонала - науковця й творця. Життєва установка "наука понад усе" принесла йому свободу наукового пошуку, повагу колег, любов учнів і світове визнання. 21-23 листопада цього року ми відзначимо 100-ту річницю від народження дідуся Міжнародною конференцією "Від палеоліту до козацької України", яка відбудеться у стінах Києво-Могилянської академії й збере понад 100 учасників з різних країн світу.

Дмитро Потєхін тут от сестра про діда. варто додати, що діду вдалося за радянських часів стати професором та доктором історичних наук без членства в партії. зараз про таких кажуть "хакнув систему".

Пов’язане зображення
постер конференції до 100-річчя з дня народження вченого

Міжнародна конференція «Від палеоліту до козацької України», присвячена 100-річчю від дня народження видатного українського археолога доктора історичних наук, професора Дмитра Яковича Телегіна (1919—2011) Конференція триватиме в Києві 21—23 листопада 2019 року

Довідка:

Дмитро Якович Телегін народився 26 жовтня 1919 р. в с. Плисове Харківської області. Закінчив наприкінці 1930-х рр. історичний факультет Слов'янського вчительського інституту. В 1949 р. — історичний факультет Чернівецького університету, а після його закінчення навчався в аспірантурі Інституту археології під керівництвом академіка П. П. Єфименка. У 1953 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Неолітичні пам'ятки на Середньому Дінці». У 1967 р. захистив докторську дисертацію за темою «Дніпро-донецька неолітична культура». У 1970 р. експедиція Дмитра Телегіна знайшла залишки пеньківського поселення у вигляді скупчень ліпної товстостінної кераміки на лівому березі Орелі біля села Котовка[1].

У 1973—1980 рр. викладав на історичному факультеті Київського університету імені Тараса Шевченка «Основи археології» та спеціальні курси з історії мезоліту та неоліту України. У 60-ті роки ХХ ст. започаткував археологічний учнівський гурток при Інституті археології Академії Наук УРСР, який проіснував 15 років. Досліджував історію населення України доби мезолітунеоліту й мідної доби, а також суміжних територій Східної Європи. Відомий фахівець у галузі первісної археології та козацької доби. Керував великими комплексними археологічним експедиціями, такими як «Кременчуцька», «Дніпродзержинська», «Дніпро—Донбас», «Славутич» та ін., під його керівництвом розкопано багато пам'яток, що стали опірними для розуміння різних періодів первісної доби.

Про широке коло його наукових інтересів свідчить більш як 300 наукових праць, у тому числі 8 монографій, дві з яких опубліковані за кордоном. Крім того він є співавтором ряду колективних монографій та підручників. Проводив активну пам'ятко-охоронну діяльність — багато років очолював бюро секцій Українського товариства охорони пам'яток історії та культури — що пов'язана з пропагандою історичних знань. Ним видано 12 брошур та більш як 250 науково-популярних статей .

Із запитаннями та пропозиціями щодо конференції звертайтеся за електронними адресами:

telehin.100.conf@gmail.com — Оргкомітет;

dmytro.haskevych@gmail.com — Дмитро Гаскевич.

Детальніше читайте на сайті Інституту археології НАН України: http://iananu.org.ua/novini/konferentsiji/761-21-23-listopada-2019-roku-bude-provedeno-mizhnarodnoji-konferentsiji-prisvyachenoji-100-richchyu-vid-dnya-narodzhennya-dmitra-yakovicha-telegina-1919-2011-vid-paleolitu-do-kozatskoji-ukrajini.

Facebook-сторінка події: https://www.facebook.com/events/2549770735053104/.