Новини
Вишгород
Культура

Вишгородські дослідники презентували бортництво на Рівненщині й Житомирщині


Учасники науково-дослідницької експедиції Національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі» також  познайомилися з медоборами регіонів України і дізналися, які давні традиції ремесла вони використовують.

Команда проєкту на чолі з куратором, директором Вишгородського історико-культурного заповідника Владою Литовченко проводить наукові експедиції по осередках бортництва Київщини, Рівненщини та  Житомирщини з метою пошуку нових осередків давнього ремесла, збирання інформації від носіїв, формування фото- і відеоархівів. Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

Учасники науково-дослідницької експедиції побували на Рівненщині і Житомирщині

В облдержадміністраціях вони презентували проєкт у частині популяризації бортництва і навідались у бортні господарства.

Під час форумів обговорювалися проблеми збереження бортництва як традиційного стародавнього промислу, що зберігся через тисячу років на території різних регіонів України.

«Згідно з 13 статтею Конвенції з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, до якої Україна приєдналася ще 2008 року, популяризація цих цінностей не менш важливе, ніж дослідження і збереження, - зазначила Влада Литовченко. - Цей проєкт створює інноваційний культурний продукт. Осередки бортництва збереглися на Рівненщині, Житомирщині, Київщині, а також частково у Чернігівській та Сумській областях. І зібрати їх, показати у віртуальний сучасний спосіб – через віртуальний музей бортництва, з віртуальними філіями – це і є головним завданням проєкту».

Стало відомо, що Державна архівна служба України надає унікальні фотоматеріали, що підтверджують розвиток бортництва на території України. Ці документи будуть представлені в онлайн-форматі і рубриці віртуального музею. Можливо, осередки бортництва увійдуть і до туристичних маршрутів та регіональних програм з розвитку туризму.

Заступник голови Рівненської ОДА Сергій Гемберг пообіцяв підтримувати проєкт та робити все, щоб через такі заходи популяризувати надбання і культурну спадщину Рівненщини: «Завдання місцевої влади – популяризувати культуру регіону. Згодом буде створена інноваційна культурна платформа, де кожен зможе подивитися приклади з Рівненської області. У майбутньому також будемо долучатися до таких проєктів», - пообіцяв заступник голови ОДА. Проєкт підтримує також очільник області Віталій Коваль, про що розповів його заступник Сергій Подолін.

Також учасники експедиції провели у Рівненському обласному краєзнавчому музеї круглий стіл за участю керівників обласних закладів культури, музеєзнавців, бортників та представників Спілки пасічників України, відвідала Сарненський етнографічний музей.

До житомирської експедиції долучився і президент України 2005-2010 рр. Віктор Ющенко.

«Це частина української культури і традицій, які роблять націю цільною. Тому варто донести до світу, що в Україні збереглися осередки цього прадавнього промислу. Дивитися на це як на хобі – це помилка і недооцінювання нашої історичної основи», - впевнений Ющенко.

Проєкт активно підтримує Житомирська ОДА. Її очільник Віталій Бунечко зауважив, що Житомирщину представлено в Національному переліку нематеріальної спадщини елементом  «бортництво».

«Всі наші сакральні та пам’ятні надбання спадку заслуговують на цікавість, дослідження та поширення серед широкого загалу. Для популяризації промислу нами розроблено туристичні маршрути Олевщиною, один з яких «Дикий мед або бортництво», - зазначив Бунечко.

У свою чергу перший заступник голови ОДА Володимир Федоренко зауважив, що, на жаль, бортництво переживає важкі часи, кількість бортників поступово зменшується. За його словами, «важко знайти матеріал для борті, відповідну деревину, тому важливо зберегти, перейняти, зафіксувати стародавні традиції поколінь».

Він звернув увагу,  що завдання влади – захистити і зберегти спадщину як базу національної та регіональної культури.

Про віртуальний музей бортництва

За словами Влади Литовченко, через пандемію вірусу активності проєкту були переведені в онлайн. Головним центральним елементом програми стане віртуальний музей бортництва, котрий складатиметься із «віртуальних філій» музеїв-партнерів проєкту, в яких є експозиції бортей.

Це Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогів), Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», Вишгородський історико-культурний заповідник, Житомирський обласний краєзнавчий музей, Рівненський обласний краєзнавчий музей, Сарненський історико-етнографічний музей, Олевський краєзнавчий музей і етнографічний музей «Українське село» (Києво-Святошинський район).

«На новоствореній вебплатформі можна буде потрапити до віртуального світу архаїчного бджолярства. Простір платформи буде наповнено віртуальними експозиціями та інтерактивною інформацією у вигляді оцифрованих експонатів, сферичних панорам, 3-D моделей бортей, а також інтерактивного іміджевого альбому, інтерактивного календаря, набору інтерактивних листівок, Qr-карток із доданою інформацією тощо. Весь матеріал, напрацьований цим проєктом, можна буде використовувати для створення номінаційного досьє щодо презентації бортництва у репрезентативних списках нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО», - розповіла Литовченко.

Про проблеми та обіцянки

Команда проєкту разом з Віктором Ющенком відвідала сім’ї бортників у Олевському районі, зокрема, господарство Миколи Ренкаса з с.Рудня-Перганська та Анатолія Скуміна із села Хочино.

Житомирські бортники занепокоєні тим, що бортне ремесло зникає, бо займатись ним складно, а лісовий мед важко продати дорожче, ніж вуликовий. Віктор Ющенко пообіцяв на найближчій зустрічі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем обговорити питання збереження та популяризації бортництва в Україні.

Фото: ІА "Погляд"