Новини
Обухів
Здоров'я

ВІЛ/СНІД на Обухівщині: лікарі району розповіли журналістам про наболіле


До Дня боротьби з ВІЛ/СНІДом обухівські лікарі проінформували щодо стану захворюваності у районі.

Інформацію журналістам «Погляду» надали лікарі Обухівської ЦРЛ: інфекціоніст  Володимир Чернюшок, дерматовенеролог Ніна Гирич, лікар-фтізіатр Людмила Титаренко, психіатр-нарколог Євгенія Карлюк та нарколог Петро Федь.

Україна, за даними центру громадського здоров’я МОЗ України, займає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ – позитивних людей. Кожен сотий громадянин України у віці від 15 до 49 років інфікований цією хворобою. Протягом 2018 року в нашій державі щодня реєстрували 50 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, 24 – захворювання на СНІД і 9 випадків смерті від хвороб, обумовлених СНІДом. За даними обласного центру ВІЛ/ СНІДу, епідемічна ситуація в Київській області по показникам подібна всій Україні. Мало того – Київщина входить до переліку шести областей з найвищими рівнями поширеності цього недугу.

Згідно даних кабінету інфекційних захворювань «Довіра», що в Обухівській ЦРЛ, за 9 місяців поточного року в Обухівському районі виявлено 13 осіб з вперше встановленим діагнозом: 10 чоловіків і 3 жінки. Серед них одна жителька села і дванадцятеро з міста. Шестеро було взяті на облік на етапі СНІДу, шестеро – в першій стадії і один – в другій. А всього в районі проживає 146 осіб з ВІЛ – інфекцією, у 71 з них – СНІД. І це лише офіційно зареєстровані хворі. Рівень смертності від СНІДу в Обухівському районі перевищує середні показники по області.

На Обухівщині протягом 9 місяців цього року ВІЛ – інфекція швидко поширилася і продовжує розповсюджуватися серед осіб, які мали статеві контакти з ВІЛ – інфікованими та споживачів ін’єкційних наркотиків. На щастя, ця інфекція ще не отримала широкого розповсюдження серед населення в цілому.

Згідно з оцінками, нині лише 70% людей з ВІЛ знають про свій статус. Решта 30% - потребують доступу до послуг ВІЛ- тестування. Більшість нових випадків виявляються вперше на 3 та 4 клінічних стадіях хвороби, коли стан здоров’я вже незадовільний.

Лікарі розповіли, що багатьом людям не вистачає інформації стосовно передачі  ВІЛу.

  «Чи відомо Вам про шляхи передачі ВІЛ?» – поцікавилися медики  нещодавно в одного відвідувача кабінету «Довіра» .  

  «Авжеж, знаю, – відповів той, – це повітряно-крапельний шлях, подібно як у грипу» – уточнив співрозмовник.

"Вірус імунодефіциту людини може знаходитися у всіх біологічних рідинах, проте  його виділення з інфікованого організму в природних ситуаціях відбувається обмеженими шляхами - зі спермою, виділеннями статевих органів, грудним молоком та з кров’ю. Зараження можливе у таких випадках: при статевому контакті з інфікованим незалежно від статевої орієнтації. Це домінуючий механізм передачі збудника інфекції. Експерти вважають, що на долю статевого шляху передачі вірусу припадає 86% усіх випадків заражених. При кровообміні з ВІЛ інфікованим, в тім числі при ін’єкційному вживанні наркотиків. При вигодуванні грудним молоком інфікованою матір’ю малюка", - зазначив лікар-інфекціоніст Обухівської ЦРЛ Володимир Чернюшок. 

Також, фахівці додали, що якщо ВІЛ- інфікована жінка народжує дитину то не обов’язково, що ця дитина має бути також носієм вірусу. При проведенні антиретровірусної терапії (АРТ), ризик передачі вірусу від матері до дитини знижується до декількох відсотків. ВІЛ не передається при звичайних побутових контактах з людьми. Цей факт доведено науковими дослідженнями, медичною практикою та багаторічним досвідом мільйонів людей. Неушкоджена шкіра є нездоланним бар’єром для вірусу.

"Тестування на ВІЛ є першим кроком у подоланні епідемії. Знання ВІЛ-статусу дозволяє людині своєчасно стати на облік та отримати життєво необхідне лікування. На даний час існує засіб лікування інфекції – це комбінована АРТ- терапія, яка пригнічує розмноження вірусу. Головна її мета – зупинити подальший розвиток ВІЛ, а також перешкодити тому,щоб він переріс у СНІД. Тому терапію необхідно починати вчасно і приймати постійно, а не на тій стадії, коли захворювання вже перейшло в СНІД".

"Зараз ми знаємо, що ВІЛ/СНІД - це хронічне захворювання, яке піддається контролю. Тривалість життя людини, яка приймає лікування, дорівнює тривалості життя людини без ВІЛ і обмежене лише природними процесами старіння чи способом життя кожної окремої особи. Лікування дозволяє бути соціально активним, народжувати здорових дітей та унеможливлює передачу вірусу далі. Головне - знати свій статус та приймати лікування", - зазначив лікар-інфекціоніст Володимир Чернюшок.

Період «вікна» - час коли ВІЛ присутній в крові людини, але аналіз на антитіла до нього ще є негативним. У цей період  людина може передавати вірус іншим. Цей період триває від 2 до 6 місяців з моменту зараження.

"Стан сп’яніння – алкогольного або наркотичного (не важливо ін’єкційні наркотики приймалися, чи неін’єкційні) викликає у людини втрату контролю за своїми вчинками, виникає стан «море по коліна», який Гіппократ  назвав добровільним божевіллям, в цьому стані загострюються примітивні потяги, один із яких сексуальний, що викликає у сп’янілих  ризиковану поведінку щодо зараження ВІЛ", - зауважив лікар-нарколог Петро Федь.

  Водночас розповіли лікарі і про позитивний момент. Нині в Україні немає проблем з лікуванням. Наша країна перша у Східній Європі перейшла на 100% забезпеченість ліками, тобто кожен ВІЛ – інфікований українець може отримати лікування безоплатно. Наразі у подоланні хвороби найважливіше – виявити і привести на лікування всіх, хто живе з ВІЛ, наголошують в МОЗ України.

"Для опіоїдних наркозалежних вже цього року в Обухівському районі буде започаткована замісна метадонова терапія з метою зменшення ризику інфікування ВІЛ, зниження криміногенної ситуації в суспільстві - тоді відпаде необхідність «добувати» гроші на чергову дозу. Терапія також стане невід’ємним компонентом противірусного лікування ВІЛ - позитивних наркозалежних осіб", - розповів лікар-нарколог Петро Федь.

Та багато хворих обухівчан продовжують нехтувати власним здоров’ям, наражаючи на небезпеку інших людей

«У мого сина біла гарячка,не спить не їсть, збуджений, проявляє агресію, уже тиждень ночую по сусідах, допоможіть» - звернувся до наркологів стурбований мешканець райцентру. Разом з дільничним поліцейським нарколог прибув за викликом. Побачили, що пацієнт перебував у стані мовно-рухового збудження – це була неначе прискорена кінозйомка. З підозрою на гостру інтоксикацію психостимуляторами молодика доставили в поліклініку. Тестування показало наявність у його організмі амфетаміну. Ще один тест показав позитивний результат на ВІЛ. Хворому була надана медична допомога. Працівники кабінету «Довіра» просили з’явитися ближніми днями для додаткових обстежень для початку противірусного лікування. Обіцяв прийти. Це було рік назад. На численні телефонні дзвінки медиків відповідає, що він «цілком здоровий, почувається добре, ні в якім лікуванні потреби не має». Чоловік, мабуть, чекає 3 – 4 стадії СНІДу. Згодом медики дізналися, що він зійшовся із однією жінкою, поставивши її під загрозу зараження.

З симптомами запалення легень звернулась до терапевта мешканка одного з ближніх до Обухова сіл. При обстеженні був встановлений туберкульоз легень та СНІД. В довірливій бесіді з лікарями розповіла, що вона останніми роками не цуралась посидіти в питущих компаніях, вступала в статеві стосунки з багатьма партнерами. Назвати усіх затрудняється, бо не пам’ятає.

"Ця жінка пройшла курс лікування в протитуберкульозній лікарні, де почала приймати АРТ – терапію, яку продовжує приймати і після виписки. Інколи по декілька днів заходить в запій, лікуватись добровільно від алкогольної залежності відмовляється, у такі дні противірусні препарати не приймає", - про цей випадок неналежного відношення хворих до власного здоров’я, розповіла лікар-фтизіатр Людмила Титаренко.

   Наостанок лікар-нарколог Петро Федь  звернувся через журналістів  «ІА Погляду» до читачів:

"Всі повинні знати, що і як відбувається. Всі повинні бачити реальне обличчя СНІДу. Кожен вирішить – буде він адаптуватись до зміни епідемічної ситуації, чи йому все одно. Тут немає ніякої агітації і страшилок. Подивись і виріши сам. Як вирішиш – так і роби. Ми розпоряджаємося  своїм одноразовим життям самі. І не кажіть,що Ви не знали! Всі і все знають,але просто вигідніше ігнорувати реальні загрози. …Ми приймемо ваш будь-який вибір, але, звісно, хотілося б, щоб був він на користь життя. І не тільки тому, що у нас тоді буде менше роботи".