Новини
Екологія
Україна-суспільство

Верховна Рада хоче збільшити штрафи за браконьєрство


Парламентський комітет готує до другого читання законопроєкт, яким заплановано підвищити  штрафи за порушення правил рибальства та шкоду середовищу біоресурсів.

Фото з Фейсбук-сторінки Андрія Мальованого

Київський рибоохоронний патруль постійно виявляє браконьєрів, на них складаються адмінпротоколи, а то й заводяться кримінальні справи. Але браконьєрів це, здається, не дуже лякає. Насамперед це тез те, що санкції для них не такі вже й великі.

«У 2020 році в Україні діють штрафи, затверджені ще у 2003 році. Уявіть, як змінилися за цей час ціни, розмір мінімальної зарплатні й інші види штрафів. В той же час, браконьєр, який обкрадає державу, заробляє на риболовлі реальні гроші - за ринковими розцінками. Наприклад, порушення правил рибальства карається штрафом від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів (який зараз 17 грн). Кого може стримати таке “покарання”?», зауважив на своїй Фейсбук-сторінці Голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований.

Фото з Фейсбук-сторінки Андрія Мальованого

І повідомив, що днями парламентський комітет з питань екологічної політики та природокористування розглянув законопроект, яким пропонується підвищити штрафи за порушення правил рибальства та шкоду середовищу існування біоресурсів. «Зараз цей проект готується до другого читання, розглядаються останні правки», повідомляє Андрій Мальований, Посадовець інформує про те, як саме пропонується підвищити штрафи:

– за порушення правил рибальства – 680 – 2550 грн; .
–за використання заборонених знарядь вилову під час рибальства, приховування обсягів вилучення водних біоресурсів під час спеціального використання водних біоресурсів, тобто грубі порушення – 3400 – 8500 грн;
–за порушення вимог щодо охорони червонокнижних видів – 1700 – 3400 грн;
–за перевищення затверджених лімітів, часток добування (вилову) використання природних ресурсів – 1700 – 5100 грн;
–за засмічення водойм та порушення водоохоронного режиму – 1700 – 340 грн.

Окрім того, законопроект надасть право державним інспекторам користуватися транспортними засобами громадських інспекторів ДЕІ. Власне, така практика фактично існує, з огляду на недостатнє матеріальне забезпечення інспекції, однак вона не закріплена на рівні закону.

«Що означатимуть ці зміни на практиці? Для мене це перш за все наближення функцій Держекоінспекції до її основної місії - запобігання завданню шкоди довкіллю. Впевнений, що наближення розмірів штрафів до сучасних реалій змусить порушників спочатку добре зважувати ризики і зиск від своєї злочинної діяльності. А регулярні і активні моніторингові перевірки інспекторами ДЕІ нагадуватимуть “ділкам” про контроль з боку держави і невідворотність покарання. Ми не хочемо вести облік виловлених під час нересту рибин або підраховувати втрати по червонокнижним видам. Ми прагнемо зберігати і примножувати біоресурсне різноманіття країни», зазначає Мальований.

Як повідомляв «Погляд», на Вишгородщині спіймали браконьєрів-варварів.