Новини
Україна
Культура
Україна-суспільство

В українській мові – понад мільйон слів: підрахунки науковців


Нинішні підрахунки фахівців Інституту української мови Національної академії наук показали, що в українському лексиконі майже на дві третини більше слів, ніж вважалося раніше

Ще кілька років тому кількість  слів в українській мові джерела наводили різні.

«Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів», інформував ресурс «Мова – ДНК нації».

«Щодо української мови, якщо виключити флексії і розглядати тільки чіткі та окремі слова, ми дійдемо висновку, що українська мова налічує близько 134 000 слів. У німецькій мові, наприклад, біля 200 000 слів, а у французькій налічується менш ніж 100 000 слів. Найбагатшою мовою вважається англійська – у ній не менш ніж 250 000 слів», наводив порівняння ресурс nashamova, зауважуючи, втім, що це – предмет для вивчання та дискусії.

А нещодавно науковці Інституту української мови Національної академії наук повідомили, що обсяг українського лексикону може сягати 1 мільйон слів. Ресурс УНН, повідомивши про це, поінформував, що однотомний тлумачний “Словник української мови” 2016 року вміщує 165 тисяч слів, а “Український лексикон кінця XVIII-початку XXI ст.: словник-індекс у 3-х томах” (2017) містить близько 300 тисяч слів. Мовознавці зазначили, що будь-який словник спирається на певну джерельну основу — тексти, і має чіткі критерії добору слів з цих текстів.

“Велику кількість слів уміщують словники українських говірок, термінологічні словники, словники мови письменників, українських соціальних і професійних жаргонів, історичні словники. У широкій часовій, територіальній, стильовій диференціації обсяг українського лексикону може сягати 1 мільйон слів”, повідомили науковці, й звернули увагу на те, що тексти, загалом мовна діяльність спільноти, будуть завжди багатшими за будь-який словник, міститимуть слова, що з тих чи тих причин не потрапили до наявних словників”.

ЦІКАВИЙ ФАКТ. Перші слова з української мови були записані в 448 р. н.е. Тоді візантійський історик Пріск Панікійський перебував на території сучасної України в таборі володаря Аттіли, який згодом розгромив Римську імперію, і записав слова «мед» і «страва», повідомляє ресурс argumentua.

Ілюстрація з відкритих інтернет-ресурсів