Новини
Новини Київської області
Культура

Унікальні собори Києва врятував від знесення більшовиками директор Музею Ханенків


Відомий археолог Микола Макаренко, який відмовився підписати акт про знесення Михайлівського Золотоверхого собору, був репресований за незгоду з рішенням режиму

4 січня 1937 року був заарештований, а пізніше розстріляний перший директор Музею Ханенків Микола Макаренко. Причиною цього стала безкомпромісна позиція відомого українського археолога щодо збереження унікальних пам'яток — Софійського та Михайлівського соборів у Києві, які тодішній більшовицький режим, планував знести.

Про Миколу Макаренка розповіла в інтерв’ю hromadske.ua директорка музею Катерина Чуєва.  

"Микола Макаренко – легендарна для української культури особистість. Так сталося, що Музей Ханенків фактично від часу заснування притягував до себе видатних діячів української культури. Тільки з кінця 90-х років ми почали це систематично вивчати. Цього року музей започаткував проект «Музей Ханенків: імена». Першою подією в рамках проекту стала виставка до 140-річчя від дня народження Миколи Макаренка. Це людина, яка вийшла із збіднілої козацької родини, а її діяльність в історії України позначилася настільки вагомим внеском, що до сьогодні повної мірю ми не можемо його оцінити... Микола Омелянович Макаренко відомий своєю активною громадянською позицією щодо захисту пам’яток культури і старовини. І легенда, яка супроводжувала будь-які згадки про Миколу Макаренка, стосувалася саме Михайлівського Золотоверхого. Як відомо, у 30-х роках радянська влада вирішила розчистити площу в центрі міста для зведення урядових споруд. Знесенню підлягали Софія Київська і Михайлівський Золотоверхий собор. І, як вважається, Микола Омелянович Макаренко був єдиною людиною, яка публічно і непублічно намагалася захистити пам’ятки від знесення. Як свідчать його сучасники, він єдиний, хто відмовився підписати акт про знесення Михайлівського Золотоверхого собору", зауважила в інтерв"ю Катерина Чуєва.

Повністю інтерв’ю достпупне за посиланням.

Як повідомляє The Khanenko Museum, Микола Макаренко — перший директор Музею Ханенків, відомий український археолог, мистецтвознавець, укладач першого путівника Музеєм мистецтв Української академії наук, виданого українською мовою. На початку 1920-х років Микола Макаренко розшукав разом з Борисом Реріхом та повернув з Москви до Києва значну частину колекції Ханенків, що "загубилася" після евакуації 1915 року.

Фото з відкритих інтернет-ресурсів