Новини
Новини Київської області
Екологія
Повітря

У Києві не має способу визначити чи концентрація СО підвищена, – фахівці


У фахівців не має однозначної відповіді з чим пов’язана «димка» в столиці.

Нагадаємо, як повідомлялося раніше, згідно з даними мапи Windy.com над Україною зашкалює рівень забруднення повітря.

Проте, за даними постів спостереження Центральної геофізичної обсерваторії станом на 7 годину 21.10.2019 р. граничнодопустимі максимально разові концентрації шкідливих речовин – на всіх постах спостереження знаходяться на рівнях, нижче гранично допустимих.

В чому ж причина наявності «димки» в столиці?

«Наразі в Україні склались такі погодні обставини, що сприяють концентрації монооксиду вуглецю, що підтверджує математична модель. Чи дійсно такий рівень СО – відповідь може дати лише мережа моніторингу цього газу, котрої в Києві немає», – роз’яснив ситуацію «По той бік новинам» керівник проєкту «ЛУН Місто» Денис Суділковський, який разом із фахівцями радіотехнічного факультету КНУ імені Т. Шевченка розробив власну мережу датчиків оцінки якості повітря. – «Щодо дрібнодисперсного пилу, сьогодні його підвищені концентрації в системах моніторингу можуть бути хибнопозитивними через високу вологість. Лазерні датчики в «любительських» пристроях не вміють відрізняти частинки пилу від частинок води туману. Я довіряю цим даним під час сухої погоди, яка була кілька днів тому. Тоді дійсно фіксувався підвищений рівень дрібнодисперсного пилу в повітрі столиці. Сьогодні чи це пил, чи концентрація СО підвищена, чи в Києві безвітряно і туман, чи все одразу — в нас немає способу визначити істинну причину».

Натомість в управлінні екології та природних ресурсів КМДА пояснюють, що дим від одного невеликого багаття в умовах антициклону та штилю поширюється на величезну територію.

«Наразі, сезон масового опадання листя, підготовки полів до зимового періоду. Спостерігаються величезні масштаби паління листя у приватних секторах. Під час згоряння однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється приблизно 9 кг мікрочастинок диму до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук. Наприклад, з тліючого листя й трави, без доступу кисню, виділяється бензопірен — дуже сильний мутаген і канцероген, надзвичайно небезпечний для здоров'я в будь-якій кількості. З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. Дим навіть від одного невеликого багаття в умовах антициклону та штилю поширюється на величезну територію», – кажуть в управлінні.

Також зазначається, що через те, що наразі, в селі Романків, що в Обухівському районі, горить понад 1,4 га торфовищ, через погодні умови та велику площу загоряння спостерігається погіршення повітря у Голосіївському районі м. Києва.