Новини
Екологія
Вода
Повітря

Світ за крок до прірви: стане тільки спекотніше, – ВМО


Вміст парникових газів в атмосфері у 2019 році продовжився, що вплине на подальший приріст температури і всіх інших кліматичних показників у наступні роки.

До таких висновків прийшли автори доповіді Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), повідомляють в ООН. Про те і це ще не все, що чекає на людство та планету у найближчому майбутньому, з огляду на те, яким був минулий рік.

2019 рік став другим найтеплішим роком за всю історію інструментальних спостережень. Найтеплішим був 2016 рік, але то був рік особливий: тоді спостерігалося дуже сильне явище Ель-Ніньо, яке завжди впливає на глобальну температуру. Якби не це явище, то 2019 рік став би найспекотнішим за історію спостережень.

Що ж до вмісту парникових газів в атмосфері. ВМО проводить вимірювання вже кілька десятків років. Дані останньої доповіді за цим показником – 407,8 частин на мільйон. У 2019 приріст продовжився, і концентрація СО2 в атмосфері падати не збирається. Більше того, в минулому році вміст CO2 в атмосфері Землі перевищив рекордну позначку. Якщо такий темп продовжиться, це викличе подальший приріст температури і всіх інших кліматичних показників: рівень всесвітнього океану продовжує підвищуватися, відбувається перерозподіл глобальних опадів, зростає кількість посух, повеней, змінюється стан льоду.

Натомість тепломісткість океану у 2019 воно побило рекорди попереднього року. 90% енергії, яка Землею акумулюється, поглинаються океаном – відповідно потепління океану триває. Це викликає широкомасштабне вплив на клімат, сприяє підвищенню рівня океану, впливає на зміну океанічних течій, побічно впливає на траєкторії циклонів і, природно, на танення плавучих льодів.

Крім того закислення океану цього року знову показало рекордні значення. Океан поглинає близько 20% викидів СО2, що з одного боку, звичайно, сприяє пом'якшенню впливу на зміну клімату, але в той же час підвищує кислотність океану, а це, в свою чергу, впливає на морські екосистеми, на продовольчу безпеку.

Крім цього, в океані знижується рівень кисню, що теж впливає на екосистеми.

Натомість лід продовжує танути, у 2019 Гренландский льодовиковий щит втратив 329 гігатонн. За словами фахівців, таке швидке танення, яке спостерігалось у минулому році, вони баччили вперше за всю історію спостережень. Хвиля гарячого повітря, яка стала причиною спеки в Європі, підняла температуру в Гренландії на 15-30 градусів вище середнього.

Скільки світ зможе пережити подібних спекотних років прогноз поки не дають, проте найближчим часом – обіцяють опублікувати додаткові дані.

Варто зазначити, що зміна клімату також може призвести до вимирання морських черепах, натомість половина піщаних пляжів світу може зникнути до 2100 року. Крім того підвищенні температури на 2-3 градуси Цельсія до 2100 року призведе до того, що океан затопить землі, де живуть 280 млн чоловік.