Що потрібно мозку, щоб ефективно вчитися – нове відкриття
Бельгійські вчені знайшли спосіб краще запам’ятовувати інформацію і загалом вчитися ефективніше. Виявляється, щоб активізувати мозок та спонукати його вчитися, потрібно збільшити вироблення організмом дофаміну – біологічно активної хімічної речовини, яка в мозку людини передає емоційну реакцію і дозволяє відчувати задоволення і не відчувати біль. Узагалі дофамін – це нейромедіатор, пов'язаний із любов’ю, задоволенням, мотивацією і винагородою.
Свої досліди науковці проводили на мишах. Щоб з’ясувати, чи активізує новизна дофамінові нейрони, дослідники піддавали мишей як новим, так і звичним ароматам: «Коли миші пахнуть новим ароматом, вони дуже збуджуються і починають нюхати дуже швидко. Ця природна, спонтанна поведінка забезпечує велике зчитування новизни, сприйняття», – зазначив один із дослідників – Кагатай Айдін, кандидат наук. «Попередня робота передбачає, що новизна може активувати дофамінову систему в мозку. Тому ми думали, що активація дофаміну також може сприяти асоціативному навчанню», – сказав доктор наук Себастьян Геслер, який керував дослідженням.
Таким чином, з’ясувалося, що блокування вироблення дофаміну сповільнило процес знайомства з новим запахом. А стимуляція виробництва нейромедіатора прискорила його, навіть коли тварини взаємодіяли з ароматом, що був їм відомий. Таку особливість дофаміну можна використовувати. Зокрема, нагороджувати себе за виконане завдання чи урок іноземної мови.
Виходить, що на думку бельгійських вчених, для запам'ятовування значних обсягів інформації, мозку потрібне відчуття новизни, зміна середовища, динаміка та винагорода. Тобто потрібно якомога частіше відкриватися всьому новому, розбавляти рутину, шукати натхнення навіть у монотонних заняттях.
Тож для ефективнішого навчання у будь-якому віці не забувайте дізнаватись щось нове, радувати себе приємностями, частіше змінювати звичне середовище та винагороджувати за успіхи.