«Самота»: проєкт Вишгородської волонтерки Олени Білоус – про одиноких людей і не тільки
Під час фотовиставки співробітники Вишгородської районної організації Червоного хреста України намагались привернути увагу до нагальних проблем осередку
Сьогодні, 18 лютого, холі адмінбудинку Вишгорода відкрилась виставка «Самота». Це фотопроєкт, волонтера Вишгородської районної організації Червоного хреста України Олени Білоус, яка розповіла у світлинах про людей похилого віку – про тих, кому важко навіть вийти на вулицю, і на схилі літ увесь їхній світ звужується до одного маленького помешкання.
"Ми не помічаємо, що з нами поряд живе літня людина. Старенька бабуся. Швидше за все, ви навіть не бачили, як вона виходить зі своєї квартири. Тому що такі люди не ходять на вулицю. Вони не можуть самі цього зробити. Весь їх світ – кімната, в якій нічого не змінювалося протягом останніх 40 років. А може і більше. Я назвала цей проєкт «Самота», тому що і я знаю що це таке – коли у тебе дзвенить у вухах від самотності. Я це відчувала, коли переїхала з Донецька і була сама у квартирі. І тільки домашній пацючок рятував від самотності.…", – зазначила авторка проєкту.
Окрім світлин, Олена Білоус зняла невеликі відео про героїв свого проєкту. Під час відкриття виставки вона закликала молодше покоління бути більш уважними до стареньких, яким так потрібне спілкування.
Цією виставкою організатори прагнули привернути увагу ще до однієї проблеми – яке майбутнє чекає Вишгородську районну організацію Червоного хреста. З одного боку, як зауважила голова РОТЧХУ Світлана Рулевська, організація може залишитись без фінансування. «Зміни до бюджетного кодексу не дозволяють місцевій владі, виділяти кошти місцевого бюдету на оренду приміщення, комунальні платежі та зарплату Червоному хресту. Хоча у нас зарплата й так мінімальна. У Вишгороді 244 людини не виходять з дому, а в районі таких більше тисячі. І всі ці люди можуть залишитись без допомоги».
Втім, це не єдина проблема, яка нині постала перед Вишгородською РОТЧХУ.
28 лютого закінчується термін оренди приміщення, яке зараз займає організація, і тим, що районний осередок Червоного хреста може опинитися на вулиці, струрбовані не лише самі червонохрестівці, а й їхні підопічні, й громадськість.
Втім, є сподівання на те, що проблеми поступово удасться розв’язати – саме з допомогою районної і міської влади.
Як розповів в інтерв’ю «Погляду» в.о. Вишгородської райдержадміністрації Олексій Данчин, хоч щодо фінансування РДА не може піти на порушення бюджетного кодексу, однак у тому, що залежить від районної влади, вона йде назустріч червонохрестівцям. Зокрема, він пообіцяв, що з приміщення, де розміщена нині РОТЧХУ, їх ніхто не виселятиме до надання нового офісу. А він уже «на підході». «По вулиці Шолуденка у Вишгороді є велике двоповерхове приміщення комунальної аптеки, де зараз завершується ремонт і оснащення. Уже прийняте рішення і виділене фінансування – там буде розміщена власне аптека, діятиме центр первинної медичної допомоги з денним стаціонаром, працюватимуть лікарі, також у цьому приміщенні буде розміщено і районний територіальний центр з надання соціальних послуг, і також ми пропонуємо районній організації Червоного хреста як громадській організації також там розміститися. Це буде нове приміщення, нове обладнання, нові меблі… Я впевнений, шо люди отримають набагато більше, ніж нині є. Зараз РОТЧХУ розміщена у приміщенні колишньої молочної кухні, і ніхто звідти не виселятиме, поки вони не отримають нове приміщення», запевнив Данчин і повідомив, що новосілля можливе орієнтовно у квітні. Також він пообіцяв іншу підтримку, яка у можливостях РДА.
Можливо, вирішиться питання і з фінансуванням. Міський голова Олексій Момот під час відкриття виставки зауважив: «Зі свого боку хочу запевнити, що міська рада ніколи не залишить без фінансування нашу організацію Червоного Хреста. Я впевнений, що депутати і міська рада мене підтримають, я проситиму їх збільшити фінансування, тому що не можна таку організацію залишати без опіки. Вони роблять найголовніше - піклуються про тих, хто цього потребує. І це ми маємо робити спільно».
Таміла Орел, голова районної ради ветеранів, яка свого часу очолювала Вишгородську РОТЧХУ, зауважила: «Я не думала, що доживу до того часу, коли стоятиме питання про закриття РОТЧХУ. Червоному хресту у світі 150 років, він діє у 190 країнах, навіть у такій багатій країні, як США Червоний хрест працює і розвивається. І в кожній країні Червоному хресту допомагає держава. І ніяк не може бути, що ми йдемо до Європи, будуємо демократичну країну, і водночас закриваємо Червоних хрест. Я думаю, все залежить від громади – давайте захистимо Червоний хрест. Наша районна і міська влада розуміє необхідність Червоного хреста, бо люди знають, що тут допоможуть людям, не запитуючи їх про гроші».
«Я хочу, щоб наш голос був почутий», зауважила Світлана Рулевська.
А поки дорослі думають, як вирішити питання на користь Вишгородської РОТЧХУ та її підопічних, виставка «Самота» стала популярною серед підростаючого покоління – протягом дня її відвідало кілька груп дітей.
Фото автора та Олени Білоус