Україна
Технології

Річкова «Ракета» - крила Дніпра

Річкова «Ракета» — теплохід на підводних крилах, що курсував просторами Дніпра наприкінці 50´ років, був одним із найекстравагантніших і найдивовижніших суден.

Річкова «Ракета» - крила Дніпра - зображення

Відмінною особливістю «Ракет» був відкритий майданчик, розташований у кормі, на якому спокійно могли перебувати пасажири під час усього шляху, повноцінно насолоджуючись свіжими потоками річкового повітря та шикарними видами горбистих берегів Дніпра.

Річкова «Ракета» - крила Дніпра - зображення

Ну, а для нас, пляжних дітлахів, він ніс іншу радість — величезні, закручені хвилі, залишені після себе.

Пам'ятаю, як з великими труднощами мама виловлювала з води тремтячого мене з клацавши від холоду зубами, витерла насухо і, нарешті посадивши на покривало, щоб хоч чимось відвернути увагу від води, вручала солодку кукурудзу і, не підозрюючи ні про що лягала засмагати. І раптом, як грім серед ясного неба, "дозорним" по пляжу, таким же голопузим хлопцем, як і я, давався сигнал у вигляді несамовитого вигуку «Ра-ке-та!»...

У секунду, стрімголов, вся загоряючи на сонечку малеча вистрибувала зі своїх укриттів і, щедро обсипаючи навколишніх піском, кидалася у воду ловити довгоочікувані хвилі... А літали ці крилаті міні цунамі, як ми з вами чудово пам'ятаємо, дуже часто.

Річкова «Ракета» - крила Дніпра - зображення

Заради справедливості хочу зауважити, «Ракетою» ми тоді називали все, що пересувалося на підводних крилах, всупереч відмінності.

Ми навіть не підозрювали про те, що були й новіші модифікації цих теплоходів — «Метеори», що відрізнялися трохи більшим розміром і більшою швидкістю, приблизно 50-60 км/год, проти 40-50 км/год своїх попередників. Хоча, згідно з ДСТУ, максимальною швидкістю теплоходів такого класу вважалася швидкістю виходу на крило, при якій судно починало парити над водою, що становило приблизно 50-80 км/год.

Але нас ці "дрібниці" тоді не цікавили.

Вигляд з мого будинку на Набережно-Луговий був спрямований у бік гавані Київського річкового порту, що давало унікальну можливість спостерігати нескінченний трафік білих «Ракет» прямо з вікна квартири. До кінця річкової навігації я з цікавістю дивився, як ці теплоходи підходили до причалу на стоянку/ремонт судноремонтного заводу КССРЗ.

Ближче до середини 70 на зміну «Ракет» прийшли «Восходи», розроблені в 1973 році й безнапасно поставлені на виробничу лінію суднобудівного заводу «Море» у Феодосії.

Загалом до початку 90´ років суднобудівним заводом «Море» було збудовано 397 «Ракет», близько 400 «Метеорів» та понад 150 «Восходов».

Теплоходи «Восход» зарекомендували себе як швидкий та надійний транспорт, що дозволяв здійснювати високий пасажиропотік між містами та населеними пунктами.

Постачання цих моделей здійснювалися по всьому світу, зокрема, в Австрію, Болгарію, Угорщину, В'єтнам, Канаду, Китай, Нідерланди, Таїланд та Туреччину.

У 1990-х суднобудівний завод «Море» став банкрутом що незабаром привело до його закриття.

У Нідерландах «Восходи» досі курсують між Амстердамом та Велсеном. Поїздка займає близько пів години. Ця переправа інтегрована із системою міжміських автобусних перевезень фірми Connexxion.

"Восход" пов'язує між собою береги, успішно переправляє пасажирів в обидва кінці, маючи при цьому свій власний номер - маршрут № 419.

Ну, а в нашій країні цей вид транспорту чомусь перестав бути зажаданим, можу тільки припустити, мабуть, він не витримав конкуренції з комфортабельними маршрутками.

Першоджерело за посиланням.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.