Працевлаштування АТОвців – справа не проста
Не всі роботодавці хочуть брати на роботу ветеранів. Вихід із ситуації пропонують ресурси для допомоги бійцям та Київська обласна служба зайнятості
«Ветеранський бізнес», «ветеранські стартапи» - ці поняття, що кілька років тому увійшли в життя українського суспільства, демонструють активну життєву позицію побратимської спільноти. Проявивши себе в бойових діях на сході, вони проявляють себе і в мирному житті, знаходячи можливості для створення нових бізнесів – і для себе, й для тих, з ким пліч-о-пліч боронили територіальну цілісність України.
Один з перших, і, мабуть, найвідоміших ветеранських бізнесів – Pizza Veterano, заснований двома побратимами після повернення із зони АТО. До речі, на сході України також є мережа піцерій зі схожою назвою – Veterano Pizza, де можуть знайти роботу ті, хто повертається із зони бойових дій.
Загалом же, за даними ресурсу Бізнес-Схід, в Україні розгорнуто майже 30 бізнес-проектів, організованих АТОвцями – піцерії, кафе, ферми, також є послуги з виробництва меблів та виготовлення ножів тощо.
«Упродовж останніх років в Україні ветеранський бізнес перетворився на тренд. Чоловіки та жінки, отримавши бойовий досвід на Донбасі, часто не хочуть чи не мають можливості повернутися до старої роботи. Рішенням для них стає власна справа, яка допомагає і заробити на життя, і реабілітуватися. Ветерани відкривають кав’ярні, майстерні чи просто працюють удома, приймаючи замовлення через соціальні мережі. Зазвичай вони беруть на роботу побратимів, роблять знижки для інших ветеранів, бійців, волонтерів, формуючи таким чином солідарну спільноту», зауважує міністерство у справах ветеранів, додаючи, що найбільше ветеранських бізнесів зосереджено на Київщині.
Можливо, ще одна причина того, що учасники бойових дій відкривають власні справи – те, що працевлаштування для них – не така проста справа.
Люди хочуть повернутися до життя у тих умовах, у яких було до війни. Але не в усіх це виходить. Нерідко ветерани скаржаться на неможливість знайти роботу – дехто з роботодавців відмовляє, дізнавшись, що пошукач – учасник бойових дій. На жаль, така проблема існує. Про це говорять і в Veterano Service, зауважуючи, однак, що спільними зусиллями можна якщо не подолати проблему, то хоча б знизити її гостроту.
«Давайте ще раз спробуємо прилаштувати на роботу водіїв-АТОшників. Після війни влаштуватися на хороше місце вкрай складно. Безліч відмов чують пацани через боязнь брати колишнього військового, бо позаочі кудахчуть про контуженість. Багато відмов через підвищене почуття справедливості, бо не здатні дурити пасажира і не відмовляють у перевезенні таким же бійцям, військовим, інвалідам і пенсіонерам... Завдяки вашим репостам роботу з достойним рівнем заробітної плати вже найшли ТРОЄ пацанів. І це круто! Неповний робочий день, вихідні, 13-та зарплата, премії - все це пропонують мої ліпші друзі. Водії потрібні на нові машини Mercedes Sprinter. Місце роботи Київ. Тип перевезень - регулярні міжобласні. Телефон: +38 044 221 044 4 або пишіть особисто», – йдеться в повідомленні Михаїла Дворянчука на Фейсбук-сторінці Veterano Service.
Цей пост викликав бурхливу реакцію користувачів мережі, цікаво, що в коментарях інші роботодавці також почати пропонувати роботу ветеранам. І – на противагу тим, хто не бажає брати на роботу учасників бойових дій, люди відгукувались про їхню працю: «На нашій сільській маршрутці трохи хлопець-АТОшник працював на заміні. Найкращій водій. Шкода що пішов».
Київська обласна служба зайнятості також виділяє працевлаштування ветеранів в окрему категорію.
З початку 2019 року послугами Київської обласної служби зайнятості скористалися майже 850 безробітних з числа військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції, з них 113 осіб з інвалідністю, повідомляє КОДА з посиланням на директора Київського обласного центру зайнятості Дениса Дармостука.
Статистика така. Серед зареєстрованих в обласній службі зайнятості військовослужбовців АТО, половина осіб віком до 35 років та лише 23% – старше 45. Крім того, серед таких осіб 45 % – з вищою освітою, 39% – з професійно-технічною освітою та 16% – з початковою і середньою. “Ми проводимо постійну роботу щодо працевлаштування учасників АТО відповідно до їх фаху та кваліфікації. У січні-липні 2019 року отримали роботу 200 осіб з числа учасників АТО, з яких 13 осіб з інвалідністю. Найбільше з них працевлаштовані на місця робітників з обслуговування та експлуатації -32%, найменше (14%) – задіяні у сфері торгівлі та послуг», – каже Денис Дармостук.
Також, за даними Київської обласної служби зайнятості, станом на 1 серпня 2019 року до громадських та інших робіт тимчасового характеру залучено 86 учасників АТО (ООС), а профнавчання за направленням роботодавців пройшли 47 військовослужбовців, у тому числі 6 осіб з інвалідністю. Найбільшим попитом на професійне навчання користувались професії тракториста, пожежника, оператора котельні. Також служба сприяє й започаткуванню підприємницькій діяльності ветеранів.
Фото з відкритих інтернет-ресурсів