Операція «Урожай -2019»: правила оподаткування
Податківці роз’яснюють, яким чином оподатковуються доходи фізичних осіб, отримані від продажу власної сільгосппродукції
Настав чудовий час збору урожаю – пора, коли можна й «на зараз» купити вирощене на полях і ланах, і зробити запаси на зиму. Виробники сільськогосподарської продукції стараються реалізувати вирощене, якщо воно не призначене для переробки. Адже плоди їхньої праці мають окупитись.
У цьому зв’язку Головне управління ДФС у Київській області, яке нині проводить операцію «Урожай -2019»: нагадує про те, що продаж сільгосппродукції оподатковується і тут діють певні правила.
Податківці звертають увагу на те, що відповідно до п.п.165.1.24 п.165.1 ст.165 Податкового Кодексу, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення:
- садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому, якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу агроне включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 га. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абз. 2 цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.
Якщо ж розмір земельних ділянок, зазначених в абз.3п.п. 165.1.24 п.165.1 ст.165 ПКУ, перевищує 2 га, дохід від продажу аграрної продукції оподатковуєтьсяна загальних підставах.
Підставою для невключення до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходів, отриманих від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках є наявність у такої фізичної особи довідки за формою № 3-ДФ. Довідка видається сільською, селищною, міською радою або радою ОТГ, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п’яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.
Порядок видачі довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок за формою №3-ДФ, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.01.2014 № 32. Оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції протягом усього терміну позовної давності з дати закінчення дії такої довідки.
Також податківці нагадують: у разі порушення умов п.п.165.1.24 п.165.1 ст.165 ПКУ під час реалізації фізичною особою власної сільгосп продукції (крім продукції тваринництва) сума доходу, отримана від такого продажу, включається до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платника та оподатковується на загальних підставах. У цьому випадку платник податків має включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за підсумками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%.
Джерело: Головне управління ДФС у Київській області