Новини
Екологія
Повітря
Новини світу

Концентрації парникових газів в атмосфері досягли нового рекордно високого рівня


Рівень концентрації в атмосфері трьох газів – двоокису вуглецю, метану і закису азоту – досяг нових рекордних значень. А це означає, що планета буде нагріватися і далі, і, як наслідок, майбутні покоління будуть страждати від аномальної спеки, затяжних засух, повеней, опромінень і інших небезпечних наслідків зміни клімату.

Як повідомляють в ООН, такі невтішні висновки були опубліковані в дослідженні Всесвітньої метеорологічної організації по парниковим газам.

Концентрація двоокису вуглецю

У новому дослідженні ВМО відзначається, що в 2018 році концентрація двоокису вуглецю, яка є основним довгоживучим парниковим газом в атмосфері, досягла нових максимальних значень: у порівнянні з доіндустріальним рівнем вона виросла на 147% і досягла 407,8 частин на мільйон. У 2017 році цей показник становив 405,5 частин на мільйон.

Експерти відзначають, що глобальні рівні CO2 перевищили символічну межу в 400 частин на мільйон ще в 2015 році.

«Слід нагадати про те, що в останній раз Земля зіткнулася з порівнянним рівнем концентрації CO2 3-5 мільйонів років тому. Тоді температура була на 2-3°C вище, а рівень моря - на 10-20 метрів вище, ніж зараз», – зазначили у ВМО.

Концентрації метану і закису азоту також різко зросли в останні роки

Метан (CH4) – другий за значимістю довгоживучий парниковий газ, на який припадає приблизно 17% радіаційного впливу. Приблизно 40% метану потрапляє в атмосферу з природних джерел, наприклад, з водно-болотних угідь і термітників, натомість 60% - в результаті діяльності людини (тваринництво, вирощування рису, використання викопних видів палива, захоронення відходів та спалювання біомаси).

Концентрація метану в атмосфері досягла в 2018 році нового максимуму на рівні приблизно 1869 частин на мільярд і зараз становить 259% від доіндустріального рівня.

Концентрація закису азоту

Закис азоту руйнує стратосферний озоновий шар, який захищає нас від згубного впливу ультрафіолетових сонячних променів. На нього припадає близько 6% від загального обсягу радіаційного впливу довгоживучих парникових газів.

Концентрація закису азоту в атмосфері в 2018 році склала 331.1 частин на мільярд. Це – 123% по відношенню до доіндустріального рівня.

Нагадаємо, на думку фахівців, за 80 років температура на планеті підвищиться на 3,2°C, що призведе до справжньої катастрофи.