Блоги
Російсько-Українська війна

Тарас Козак: Поворотний момент в історії нашого континенту

Напавши на Україну, російський президент Путін холоднокровно розв’язав загарбницьку війну. З єдиної причини: свобода українців ставить під сумнів його власний репресивний режим.

Тарас Козак: Поворотний момент в історії нашого континенту - зображення

Знаю, що лонґріди майже ніхто не читає.

Втім, запощу цей, бо надто він важливий:

Повний текст вчорашньої промови прем’єр-міністра Німеччини Шольца на екстреному засіданні Бундестаґу, яку вже називають історичною, і яка, без сумніву, увійде в підручники.

Ця промова поклала кінець полюбовним стосункам Німеччини та Росії, що утримувались на німецькому комплексі вини та бізнесі.

Шановна пані президентко, шановні колеги, шановні співгромадянки та співгромадяни, 24 лютого 2022 року настав поворотний момент в історії нашого континенту.

Напавши на Україну, російський президент Путін холоднокровно розв’язав загарбницьку війну. З єдиної причини: свобода українців ставить під сумнів його власний репресивний режим.

Це нелюдяно. Це суперечить міжнародному праву. Ніщо і ніхто це не може виправдати.

Страшні кадри з Києва, Харкова, Одеси чи Маріуполя показують, що в Путіна абсолютно немає совісті. Обурлива несправедливість, біль українок та українців нас глибоко зачіпають. Я точно знаю, які питання ставлять собі громадянки та громадяни у ці дні вечорами за кухонним столом. Чим вони переймаються, дивлячись на страшні новини із зони бойових дій. Багато з нас ще пригадують історії про війну від батьків та дідусів і бабусь.

А молоді важко осягнути, як взагалі можлива війна у Європі.

Багато з них вийшли висловити свій жах по всій країні, в тому числі і тут, у Берліні. Ми зараз переживаємо переломний момент. Це означає, що світ після цього вже не буде таким, як раніше.

Основне питання в тому, чи має право сила порушувати закон.

Чи дозволимо ми Путіну повернути світ назад у дев’ятнадцяте століття, у часи великої сили? Чи зможемо ми зібратися з духом, щоб показати таким розпалювачам війни, як Путін, що і для них існують межі? Для цього треба бути сильними.

Так, ми хочемо і будемо берегти нашу свободу, демократію і добробут. І я дуже вдячний вам, пані президентко, за те, що сьогодні, на цій спеціальній сесії, я маю нагоду поділитися з вами ідеями федерального уряду з цього приводу. І я також хотів би подякувати головам усіх демократичних фракцій за те, що ви підтримали це засідання.

Пані та панове, напавши на Україну, Путін не просто хоче стерти незалежну державу з карти світу. Це руйнує європейський безпековий устрій, що тривав майже півстоліття після Гельсінського Заключного акту. Він також відокремлює себе від усього міжнародного співтовариства.

У ці дні наші посольства по всьому світу разом із Францією проводили кампанію за те, щоб Рада безпеки ООН прямо назвала російську агресію обурливим порушенням міжнародного права.

Оцінюючи результати засідання Ради безпеки в Нью-Йорку, можна сказати, що воно було досить успішним. Обговорення показали, що ми не самотні у своїй відданості миру. Ми захищатимемо його з усіх сил.

Я дуже вдячний міністру закордонних справ пані Бербок за ці результати. Лише за допомогою екстреного гальмування, свого права вето, Москва – зрештою, постійний член Ради безпеки – змогла уникнути засудження. Яка ганьба!

Президент Путін при цьому розповідає про неподільну безпеку.

Фактично він хоче застосувати силу зброї, щоб розділити континент на вже відомі нам сфери впливу. Це має наслідки для безпеки в Європі.

Так, стала безпека в Європі неможлива у протистоянні з Росією.

Однак вже зараз Путін ставить цю безпеку під загрозу. Це треба чітко сказати. Ми свідомо і рішуче приймаємо виклик, який ставить перед нами час.

Ми маємо п’ять завдань. По-перше, мусимо підтримати Україну в цьому відчайдушному положенні. Останні кілька тижнів, місяців і років ми над цим працювали.

Але напад на Україну означає, що настала нова доба.

У Києві, Харкові, Одесі чи Маріуполі люди захищають не лише свою батьківщину. Вони боряться за свободу та демократію. За цінності, які ми з ними поділяємо. Як демократи та демократки, європейки та європейці, ми на їхньому боці – на праведній стороні історії!

У четвер, напавши на Україну, президент Путін створив нову реальність. Ця нова реальність вимагає чіткої відповіді. Ми таку відповідь дали. Як відомо, вчора ми вирішили, що Німеччина постачатиме Україні зброю для захисту країни. Іншої відповіді на агресію Путіна бути не могло.

Пані та панове, наше друге завдання – збити Путіна з курсу війни.

Війна – це катастрофа для України. Але війна також стане катастрофою для Росії. Разом з главами держав і урядів ЄС ми ухвалили пакет санкцій небачених масштабів.

- Ми припиняємо фінансування російських банків і державних компаній.

- Ми обмежуємо експорт нових технологій до Росії.

- Ми беремо на приціл олігархів та їхні інвестиції в ЄС.

- Крім того, йдеться про санкції проти Путіна та людей із його безпосереднього оточення та обмеження видачі віз російським чиновникам.

- Ми відключаємо великі російські банки з мережі банківських комунікацій SWIFT. Про це ми домовилися вчора з главами держав і урядів економічно найсильніших демократичних країн і ЄС.

Подивімося правді у вічі: Путін не змінить негайно свого курсу. Але дуже скоро російське керівництво відчує, як дорого воно за це платить. Тільки за останній тиждень ціни російського фондового ринку впали на понад 30 відсотків. Це свідчить про те, що наші санкції діють. І ми залишаємо за собою право на подальші санкції, без жодних обмежень.

Нашим принципом лишається питання: що найбільше зачепить відповідальних за цю війну? Саме про них йдеться. Не про російський народ. Тому що воювати вирішив Путін, а не російський народ.

Тому треба сказати чітко: ця війна — війна Путіна!

Мені важлива ця різниця. Бо примирення між німцями та росіянами після Другої світової війни є і залишається важливою главою нашої спільної історії. І я знаю, наскільки важко переживають цю ситуацію багато з наших громадян, які народилися в Україні чи Росії.

Тому ми не дозволимо, щоб цей конфлікт між Путіним і вільним світом роз’ятрив старі рани і призвів до нових потрясінь. Не варто забувати і про те, що у багатьох містах Росії останніми днями громадяни протестували проти війни Путіна, знаючи, що на них чекає арешт і покарання.

Це вимагає великої сміливості і справжньої відваги!

Сьогодні Німеччина на боці українок і українців. Сьогодні наші думки та співчуття на боці жертв російської загарбницької війни.

Так само ми підтримуємо всіх тих, хто в Росії відважно кидає виклик владі Путіна і виступає проти його війни з Україною.

Ми знаємо, що вас багато. Я звертаюсь до вас усіх: не опускайте руки!

Я абсолютно переконаний, що і в Росії пануватимуть свобода, толерантність і права людини.

Пані та панове, третій серйозний виклик – не допустити поширення війни Путіна на інші країни Європи. Це означає, що без ніяких "якщо" і "але" ми виконуємо свої обов’язки в НАТО.

Те ж саме я говорив нашим союзникам у центральній та східній Європі, які переймаються своєю безпекою.

Хай президент Путін не недооцінює нашу рішучість захищати кожен квадратний метр території Альянсу разом з нашими союзниками!

Ми говоримо про це цілком серйозно. Із вступом країни до НАТО ми як союзники зобов’язані її захищати. Точно так само, як самих себе!

Наші збройні сили вже розширили підтримку східних союзників і продовжуватимуть це робити. Я вдячний міністру оборони за цей важливий сигнал!

- Ми посилили свої війська у Литві, де ми керуємо оперативною групою НАТО.

- Ми розширили та продовжили наше представництво у повітряному патрулюванні в Румунії.

- Ми хочемо взяти участь у формуванні нового підрозділу НАТО в Словаччині.

- Наш флот допомагає посилити безпеку Північного, Балтійського та Середземного морів додатковими кораблями

- І ми готові брати участь в обороні повітряного простору наших союзників у Східній Європі зенітними ракетами.

У ці дні наші військовослужбовиці та військовослужбовці готувались до цих місій в умовах браку часу.

Я кажу їм від імені нас усіх: Дякую! Дякую вам за вашу важливу службу особливо в ці дні!

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.