Новини
Україна
Вода
Україна-суспільство
Київ

Петицію про заборону фосфатних мийних засобів підписали вже більше 3,5 тис. українців


Голосування триватиме до 1 жовтня 2020 року.

Фото: pixabay.com

На сайті президента України петицію «Про заборону фосфатних мийних засобів для покращення стану водних об’єктів України» вже підписали 3 526 громадян.

У Японії, Німеччині, Бельгії, Нідерландах та Австрії фосфати заборонили ще до 2000 року.

За словами авторів петиції, масове використання побутової хімії із вмістом фосфатів та інших сполук фосфору є одним із головних чинників забруднення поверхневих водних об’єктів України та призводить до фосфатного отруєння водних гідроекосистем і цвітіння (евтрофікації) води в річках та озерах.

Нагадаємо, вже тривалий час на пляжах столиці вивішено червоні прапори, тому що через активне цвітіння води у Дніпрі вода не відповідає санітарним нормам. Натомість в річці Альта в Переяславі нещодавно масово загинула риба, одна із причин – завищення відміток водоскидних споруд.

1 грам фосфатів провокує ріст і цвітіння 5–10 кг синьо-зелених водоростей.

За даними Держводагентства, лише за 2019 рік до водних об’єктів України скинуто 5708 тонн фосфатів. Натомість найбільшим «озеленювачем водойм» є Київ: у столиці за минулий рік скинули 1239 тонн фосфатів.

До завершення збору підписів залишився 21 день. Якщо петиція набере 25 тис. голосів – президент України зобов'язаний буде її розглянути.

Скрін з Електронні петиції/Офіційне інтернет-представництво Президента України

Ще однією причиною цвітіння річок та озер, за інформацією ГО «Екодія», є забруднення води нітратами. Аби спонукати владу до змін у законодавстві, яке зменшить забруднення води нітратами і зробить водойми чистими, українців закликають робити світлини річок та озер, що цвітуть, з геотегом, та відправляти громадській організації. Всі світлини будуть підкріплені до офіційних звернень, які надішлють відповідальним держорганам з вимогою вирішити проблему нітратного забруднення водойм.

Фото: Facebook/ГО «Екодія»

Як повідомляв «Погляд» раніше, екологи знайшли в водоймах незлічену кількість волокон від джинсів, які потрапляють туди після кожного прання.