Блоги
Олександр Чистяков

Корупція чиновників знищує рибну галузь


24 лютого 2020 року в районі села Баштанівка Татарбунарського району представники рибодобувних підприємств Ізмаїльського, Кілійського, Татарбунарського та Білгород-Дністровського районів вийшли на безстрокову акцію протесту. Люди, аби бути почутими, перекрили рух на міжнародній трасі Одеса - Рені.
«Пішли в далеке минуле часи, коли професія «рибак» звучала гордо… Сьогодні рибалки перетворилися на кріпаків рибоохорони, яка довела їх до злиднів» - це слова одного з організаторів акції протесту, керівника ТОВ «Озерне 2012» Сергія Кафаджі.

Коло замкнулося. Щоб якось повернути кошти, витрачені на побори рибоохороні, промисловики змушені йти на порушення, збільшуючи кілометраж сіток, та вдаючись до інших хитрощів - тим самим позбавляючи водойми і себе майбутнього. Корупція в рибному відомстві знищує вітчизняну рибну галузь. Чиновники, на яких держава поклала обов'язок з охорони і контролю за цивілізованим використанням рибного ресурсу, системно наживаються на його знищенні.

Незаконний вилов вже перевищує офіційний. Він становить близько 100 тисяч тонн водних живих ресурсів на рік. Тіньовий рибний ринок, за неофіційними підрахунками, у грошовому вимірі становить 4-5 млрд грн. В нього входить: браконьєрський вилов, неврахований вилов промисловиків, тіньовий обсяг вирощеної риби рибоводними підприємствами, а так само завезена імпортна рибна продукція за непрозорими схемами.

Якщо в 1991 році було затримано 19 тисяч рибних браконьєрів, то в 2019 - 114 тисяч порушників. У 2019 вилучено 200 тонн браконьєрської риби та нараховано 44,5 млн грн збитків. За статистикою, затримується не більше 10% від усіх правопорушніків.

Зовсім недавно Україна входила до п'ятірки лідерів рибодобувних країн. У нас було 238 суден океанічного промислу, з яких 70% були судна-заводи, які ловили та самі переробляли рибу. Сьогодні їх залишилося всього чотири, три з яких працюють під прапором Нової Зеландії. Зрозуміло, на наш прилавок жодного кілограма риби від них не надходить. Ще одне судно прописано в Іллічівську, але орендується для лову криля в Антарктиці.

Власний вилов на початку 90-х становив 1,1 млн. тонн. У 2019 загальний вилов підприємствами рибної галузі України в 11,5 разів менший - 97,1 тис. тонн риби та інших водних біоресурсів:

  • 22,4 тис. тонн в Антарктиці виловили криля.
  • У внутрішніх водоймах та Чорному і Азовському морі виловлено 59,7 тис. тонн водних біоресурсів.
  • 15 тис. тонн вирощено рибоводними підприємствами.

Значне скорочення власного вилову призвело до того, що сьогодні 85% риби на прилавку імпортного виробництва, і тільки 15% вітчизняного. Такий стан справ починає загрожувати продуктовій безпеці країни в цьому сегмент. Впродовж багатьох років нераціональне ведення рибного промислу, тотальне браконьєрство, процвітаюча корупція в природоохоронних структурах призвели до різкого зниження чисельності риб'ячих зграй. А непрофесіоналізм керівництва рибної галузі поставив хрест на її розвитку.

За рекомендаціями ВООЗ, людина повинна споживати в рік не менше 19,6 кг рибного продукту. У 2019 ми «недоїли» - кожен українець з'їв 9,4 кг риби, з яких тільки 1 кг був вітчизняного виробництва, тоді як до 1991 року ця цифра становила 24,8 кг. Тим часом в Японії на кожного мешканця припадає 70 кг, в північних країнах Європи (Норвегія, Швеція і Фінляндія) - 50 кг, а в Німеччині і Франції — 25-40кг.

У структурі світової торгівлі риба і морепродукти займають 50,4% (яловичина 19,9%, свинина 15,2%, м’ясо птиці 14,5%).

У 2017 році на частку риби припадало близько 17 % тваринного білка в харчовому раціоні населення планети і 6,7 відсотка всього споживаного білка.

У яких областях України найбільше вживають риби:

  • Київській (11,1 кг / рік);
  • Одеській (10,7 кг / рік);
  • Вінницькій (9,8 кг / рік);
  • Полтавській (9,4 кг / рік);
  • Черкаській (9,3 кг / рік);
  • Херсонській (8,9 кг / рік);
  • Миколаївській (8,2).

У 2020 році зростання вилову риби в Україні чекати не доводиться. Наразі чиновники Міненерго і захисту навколишнього середовища так і не підписали необхідні документи для легального вилову риби в Азовському морі в поточному році. Всі українські риболовецькі судна стоять біля причалів. Якщо вони вийдуть в море на вилов без документів, то можуть бути затримані (за незаконний вилов) прикордонною службою ФСБ РФ. У той же час російські рибалки з початку 2020 роки вже виловили понад 5 тисяч тонн риби. Це при тому, що Азовсько-Чорноморський вилов становить 2/3 всього українського вилову (в 2019 році виловили в Чорному морі - 14 128 тон; в Азовському морі - 16 063 тонни).

Непрофесіоналізм, корупція і явний саботаж керівників рибної галузі і чиновників Міненерго, що ведуть цей напрямок, завдають державі збитків на сотні мільйонів гривень.

Якщо не змінити ситуацію, то через пару років ми можемо безповоротно втратити вітчизняну рибну галузь. Сьогодні її штормить, качає, але вона ще тримається. І це тільки завдяки міцному фундаменту, який створили самі рибалки та рибоводи. Найближчим часом можна очікувати протестні акції рибалок в різних регіонах країни.