Новини
Культура
Традиції та прикмети

30 березня святкують «Теплого Олексу»: традиції та прикмети


Свято Теплого Олексія випадає на 30 березня, коли віряни за церковним календарем згадують преподобного Олексія Римського. Також відомого як Преподобний Олексій, Чоловік Божий або Святий Олексій, який жив у IV столітті.

фото Вікіпедія

Дата святкування не залежить від Великодня або Різдва і є постійною. У народі це свято отримало назву «Теплого Олекси». За давніми прикметами, свято приносить справжнє весняне тепло.

Фото Погляд

Дівчата цього дня зав'язували вузли на хустці або поясі і кидали на землю поперед журавлів, щоб вони побачили. Повір'я каже, що журавлі далі не полетять, а покружляють та й сядуть на хату. Цей день відзначають не тільки пасічники, але й мисливці, рибалки, селяни.

 Із давнини до нас дійшли народні повір’я на Олексу. Чимало з них пов’язані з весняною поведінкою тваринного  світу.

фото з відкритих джерел

Щука викидає ікру зазвичай на Теплого Олексу, можливо, то­му вона й «розбиває хвостом лід». Рибалки святкують цей день, сподіваючись «на добрі лови», бо «хто не почитає святого Олексія, чоловіка Божого, тому риба на руку не піде».

У цей час журавлі повертаються з вирію. Діти кидали перед журавлями на землю червоний пояс або хустку, щоб ці птахи далі не летіли, а кружляли над тим місцем, де пояс лежить, і вигукували: "Колесом, колесом - над червоним поясом!", "Журавлі, журавлі, я вам перейду дорогу!".

фото з відкритих джерел

В цей день пасічник виставить бджоли на пасіку, вівсянка засвище свою пісеньку: «Покинь сани, бери віз!», а щука-риба хвостом лід розіб’є. Якщо весна пізня і в цей день ще стоять морози, лежать сніги і вуликів на пасіку виносити не можна, то пасічник іде, було, в бджільник, де зимують бджоли, торкає рукою вулики і примовляє: «Нуте, ви, бджоли, готуйтеся: прийшла пора, йдіть та не лінуйтеся».

фото з відкритих джерел

Теплий Олексій завжди відзначається під час Великого посту - тому на нього поширюються пісні канони. У 2021 році свято Теплого Олексія відзначається у вівторок, тож цього дня можна приготувати гарячу їжу, але без соняшникової олії: пісні супи, каші, подати на стіл соління і просто овочі та фрукти, можна навіть зробити пісні котлети або голубці.

ілюстративне фото

Народні прикмети в цей день

Які на Олексія струмки (великі чи малі), така і пройма (розлив).

Тепла сонячна погода віщує врожай на хліб і багаті рої.

Якщо ранок ясний, рої будуть виходити ранками, а як вечір ясний, рої будуть виходити вечорами.

Великі струмки снігу, що розтанув, передвіщають мокре літо.

фото Погляд

Яка погода на  Олекси, то така і на Великдень буде.

Якщо на теплого Олекси бджоли зроблять перший обліт, буде добрий медозбір. 

Якщо сон з 29 на 30 березня не здійсниться через місяць, то не варто вже чекати його виконання.

Сон, побачений вдень 30 березня, точний і справедливий, однак збутися він може нескоро.

фото Погляд

Що віруючим забороняється на Олексія

Сьогодні не можна позичати родичам гроші.

Заборонено влаштовувати гучні святкування, оскільки триває піст.

Не варто сьогодні починати велику справу.

Раніше «Погляд» повідомляв про меню на Великий піст. Також ми розповідали про те, де і як на Київщині святкували Масляну.

Українці готуються до Великодня, цікавляться традиціями. Одна з них – традиція писанкарства. Так, нещодавно вийшла нова книга Віри Манько, яка вмістила понад  1000 писанок Покуття.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.