Без рубрики
Новини
Суспільство
Культура
Україна-суспільство

Дохристиянський некрополь на Володимирській гірці виявлено рятівними археологічними розкопками


Ще з осені 2018 року на Володимирській гірці в Києві ведуться активні рятівні археологічні розкопки, оскільки значні ділянки цієї історичної місцевості задіяні під будівництво пішохідно-велосипедного мосту протяжністю 210 метрів.

Ці Дніпровські схили – охоронна територія історико-архітектурного заповідника "Давній Київ" Згідно земельного кодексу на цих теренах заборонені будь-які роботи окрім організації транспортної інфраструктури та інженерних мереж. Про небезпеки будівництва в такому складному, і, до того ж, заповідному ландшафті, попереджають знані архітектори.

Відомо, що міст над Володимирським узвозом стане частиною великого туристичного маршруту, який розпочинатиметься від Пейзажної алеї і закінчуватиметься біля Києво-Печерської Лаври. До маршруту входять відремонтовані нещодавно сходи на Пейзажній алеї.

Про результати дослідження цієї території розповів в ефірі програми “Культура. Live” В’ячеслав Баранов – археолог, заступник начальника архітектурно-археологічної експедиції Інституту археології НАН України.

Слухайте програму повністю тут.

За словами археолога, розкопки стартували в листопаді 2018 року з початком будівництва пішохідного мосту над Володимирським узвозом, який з’єднає Володимирську гірку та парк.

В’ячеслав Баранов особисто брав участь у розкопках і розповів, що на цій території був виявлений величезний унікальний дохристиянський некрополь.

Після нього тут формувалася і монастирська забудова – це були частини княжої забудови міста Києва. Дослідник підкреслив, що Володимирська гірка – це унікальне місце для Києва.

Саме це місце для Києва є унікальним, і воно, мабуть, одне з найстаріших з точки зору формування Києва як міста. Ми досліджували терасу, яка тягнеться майже до пам’ятника Володимиру”, – розповів В’ячеслав Баранов.

Вчений зазначив, що було знайдено чимало цікавих артефактів. Які ще слід вивчити. В районі верхньої тераси Володимирської гірки, на території, що межує з Михайлівським монастирем археологами виявлені найдавніші культурні шари - кінця Х сторіччя. В той час там розташовувався некрополь.

"Під час розкопок ми знайшли окремі артефакти. Вони не були пов’язані з культурними нашаруваннями – це були, швидше за все, змиви з верхньої частини пагорба, тобто селеві потоки, які майже кожен рік сходили зверху, вони зносили рік за роком шматки кераміки, різні речі, які там і залишалися.

А сама тераса утворилася вже в ХІХ столітті, коли Київ почав стрімко розростатися і почали засипати яри для забудови, брали землю з Печерська", розповів археолог В’ячеслав Баранов.


Фото: Ольга Рутковская

Довідка:

Згідно з проектом, над Володимирським узвозом міст здійматиметься на 20 метрів. Найбільша висота – 32 метри в місці третьої опори, яка, втім, розташована в низині.

Буде два оглядових майданчика, вони матимуть скляну підлогу з підсвічуванням. Передбачено асфальтоване покриття. Планують встановити освітлення уздовж поручнів, як на сходах на Пейзажній алеї. Можливо, встановлять кілька лав.

В середині лютого 2019 року ЮНЕСКО направила Міністерству культури лист щодо припинення робіт з будівництва мосту. Територія навколо Володимирської гірки є складовою пам’ятки місцевого значення – Печерських пагорбів.

Відеопрезентація проекту пішохідно-велосипедного мосту, що з’єднає парк «Володимирська гірка» з Аркою дружби народів, планують звести та відкрити наприкінці весни 2019 року.

Джерело