Новини
Головні новини
Ірпінь
Екологія

Через аномальну зиму на Київщині вже гніздяться літні птахи: в Ірпені знайшли дрозденя


В Ірпені днями знайшли пташеня дрозда, хоча за звичайних умов ця птаха сідає на гніздо тільки в середині літа.

Фото: Facebook Марія Микитюк

В усіх орнітологічних посібниках зазначається, що вивід пташенят починається з середини квітня, коли вдосталь тепла та їжі для потомства. Натомість дрізд на гніздо сідає тільки в середині літа, тому «знахідка» стала справжньою сенсацією не лише для Київщини, а навіть для Європи.

Пташеня знайшли учасники закритої конференції під час прогулянки на траві під деревом поблизу загороднього клубу «Адмірал» в Ірпені. Враховуючи наближення заморозків, малюка привезли в «Центр реабілітації диких птахів «Крила птаха», що добре знаний на всю Київщину.

«Випадок в орнітологічному колі став справжньою сенсацією, адже ця птаха стовідсотковий літній ендемік, і є найпізнішою – в гніздуванні. Більш того вона харчується комахами, а значить в грудні та січні комах було достатньо, аби вона в зимовий період вирішила висиджувати потомство», – розповіла ІА «Погляд» керівник Центру Марія Микитюк. – «Пташеня вгодоване і без дефіцитних проявів, рахіту чи вивернутих суглобів, – абсолютно здоровий малюк».

Наразі пташеня дрозда на вигодовуванні Центрі. Зазвичай, як розповіла Марія, малюки відразу йдуть у вольєр, проте випадок унікальний і хоча не має ніяких підстав для хвилювань, так як пташеня вижило, людський фактор бере своє – поки малюк живе в домі.

Після вигодовування пташеня переведуть у вольєр і в квітні після адаптації випустять на волю. Перед цим птаха окільцюють, хоча це не рідкий вид, проте випадок унікальний і Спілка орнітологів за можливості буде спостерігати як поводитиме себе дрізд в природі.

«Те, що дрізд пішов на гніздо в січні і вивів пташеня це говорить про те, що природа починає пристосовуватися до нових кліматичних умов і є свідченням оптимістичного варіанту розвитку подій, адже еволюційного тупика не буде», – зазначає Марія Микитюк. – «Кліматичні зміни очевидні, якщо літні ендеміки сідають на гніздо в січні, але цей приклад дає надію, що ситуація не критична і екосистема перебудовується і пристосовується до нових умов».

Нагадаємо, нещодавно в ІА «Погляд» писали про те, що зима змінила біоритми, через що на Київщині цвітуть дерева та проростають проліски.

Як реагувати, якщо ви знайшли пташеня?

Міжнародні колеги Марії з Франції та Німеччини, з якими вона вже проконсультувалася, враховуючи унікальність випадку, радять не втручатися і спостерігати. Проте найкраще керуватися здоровим глуздом, запевняє Марія, якщо випадок аномальний, а на дворі «мінус» – проконсультуйтеся зі спеціалістами і забирайте пташеня. Натомість при «плюсовій» температурі краще не втручатися, природа пристосовується до нових умов і можливо це перші кроки до зміни популяції птахів та їх природних ендемічних звичок через зміну клімату.