Новини
Головні новини
Суспільство
Екологія
Україна-суспільство
ПроХОРОШЕ

Час економити: все більше українських родин користуються сонячними електростанціями


Встановивши СЕС, понад 25 600 домогосподарств в Україні використовують «чисту» електроенергію. І протягом II кварталу поточного року іще майже 1500 домогосподарств перейшли на сонячні панелі.

Фото: пресслужба Держенергоефективності

Загалом обсяг вкладених українськими сім’ями інвестицій вже перевищив 520 млн євро.

Згідно повідомлення на сайті Держенергоефективності, станом на 1 липня 2020 року сумарна потужність усіх СЕСд - 658 МВт.

За словами заступника голови Держенергоефективності Юрія Шафаренка, встановлені у домогосподарствах СЕС – це мала розподілена генерація, тобто енергію можна використовувати безпосередньо у точці її виробництва, що дозволяє уникнути будь-яких її втрат, як буває в мережах при транспортуванні електроенергії.

Коментуючи результати моніторингу встановлення СЕС у домогосподарствах, т.в.о. голови Держенергоефективності Костянтин Гура зауважив: «Використовуючи електроенергію з енергії сонця, сім’ї самостійно забезпечують свої енергетичні потреби та заощаджують на комунальних послугах. Якщо встановити акумуляторне обладнання, то можна стати фактично автономним та енергонезалежним».

Шафаренко вказав на ще одну перевагу СЕС – власники пильно слідкують за власним споживанням електроенергії, можуть змінювати поведінку на енергоощадну, впроваджувати енергоефективні заходи та використовувати smart-технології.

Фото: пресслужба Держенергоефективності

За інформацією відомства, перша п’ятірка областей за кількістю СЕС приватних домогосподарств має такий вигляд:

  • Дніпропетровська – близько 3500;
  • Тернопільська – більше 2200;
  • Київська – понад 2000;
  • Івано-Франківська - більше 1900;
  • Закарпатська - майже 1600.

Слід зазначити, нещодавно Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на своєму засіданні переглянула тарифи на послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління НЕК «Укренерго». Тож із 1 серпня 2020 року тариф на послуги з передачі електричної енергії становитиме 240,23 грн/МВт·год; а тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління становитиме 24,75 грн/МВт∙год (без урахування податку на додану вартість).

Зауважимо, що рік тому, 30 серпня, НКРЕКП на своєму засіданні прийняла постанову за №1781, згідно з якою з 1 вересня 2019 року тариф на послуги з передачі електричної енергії ПРАТ «НЕК «Укренерго» було зменшено до рівня 116,54 грн/МВт∙год (без податку на додану вартість).

Все вказує на те, що питання встановлення СЕС для домогосподарств - саме на часі. Тим більше, Міжнародне агентство з поновлюваних джерел енергії інформує, що уже більше третини світової електрики виробляється завдяки зеленим технологіям, зокрема, сонячній та вітровій.

Як писав «Погляд», у звіті IRENA йдеться про те, що світ повинен подвоїти інвестиції у відновлювану енергію до 2030 року та якомога швидше перейти на стовідсоткове використання поновлюваних джерел енергії для запобігання кліматичній катастрофі.