9 серпня – Міжнародний день корінних народів світу
9 серпня відзначається Міжнародний день корінних народів світу – щорічний день солідарності з корінними народами. Цей день відмічається відповідно до резолюції Генеральної асамблеї Організації об’єднаних націй від 23 грудня 1994 року. 2019 рік оголошений ООН Міжнародним роком мов корінних народів.
День корінних народів світу був заснований задля того, аби світова спільнота пам’ятала про необхідність проявляти турботу і солідарність з представниками корінного населення, якому досить часто на своїй прабатьківщині загрожує асиміляція, або ж вони піддаються різним формам дискримінації (як це, приміром, відбувається зараз з кримськими татарами в окупованому Росією Криму).
За даними ООН, сьогодні у 90 країнах світу проживає близько 370 мільйонів представників корінних народів, які спілкуються на понад 5 тисячах своїх етнічних мов і котрі дотримуються своїх культурних традицій.
До корінних народів України, які сфорувались на цих теренах як етнос і чия мова та культура перебуває під загрозою зникнення та асиміляції зазвичай зараховують: кримських татар, малих народів Криму караїмів та кримчаків, а також греків Приазов’я, які переселилися з Криму на материкову Україну наприкінці 18-го століття.
Суттєвою характеристикою корінних народів є серед іншого те, що вони, незалежно від правового стану, зберігають деякі, або всі свої соціальні, економічні, культурні і політичні інститути. Обов'язковою ознакою приналежності до корінних народів є самоусвідомлення самих народів як корінних на цій території.
Юридично 20 березня 2014 року Верховна Рада України визнала кримських татар корінним народом Криму. За відповідну заяву проголосували 283 депутата. України виступила з гарантією збереження і розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності кримськотатарського народу як корінного народу і всіх національних меншин України.
2019 рік оголошений ООН Міжнародним роком мов корінних народів. Мови корінних народів перебувають під загрозою зникнення. Наразі в світі кожні два тижні зникає мова, ставлячи під загрозу культурну спадщину і накопичені знання корінного народу. ООН привертає увагу до проблеми втрати таких мов і до нагальної необхідності зберігати, відроджувати і заохочувати ці мови і, разом з тим, вживати подальші екстрені заходи на національному та міжнародному рівнях.
Цього дня в усьому світі проводять безліч заходів, мета яких – розповісти про розмаїття та багатство культур корінних народів і особливий внесок в світову скрабницю культурного надбання.
Крім того, в цей день згадують про величезні труднощі, яких зазнають багато корінних народів – від величезних масштабів бідності та захворюваності до позбавлення майна, дискримінації і відмови в основних правах людини.
У Києві 9 серпня 2019 року заплановано проведення круглого столу, де обговорять реалізацію прав корінних народів в Україні та світі. За інформацією організаторів, у заході візьмуть участь представники кримчан і кримських татар.