Новини
Головні новини
Культура
Традиції та прикмети

7 квітня християни східного обряду відзначають Благовіщення


Це третє за значенням народно-релігійне свято - після Великодня і Різдва Христового.

В цей день архангел Гавриїл розповів діві Марії, що вона непорочно зачне від Cвятого Духа і народить Сина Божого — Ісуса Христа. Святкування Благовіщення встановлене Церквою у IV ст. - після того, як самостійно почали відзначати Різдво Христове. Дату Благовіщення встановили, відрахувавши 9 місяців від Різдва, розповідає Ближче до Бога.

фото ІА Погляд

В Україну свято прийшло з утвердженням християнства. В народі одержало назву «третьої зустрічі весни» після Стрітення і Сорока мучеників. Наш народ особливо шанує Благовіщення і суворо забороняє всяку працю того дня: за його думкою, навіть птиця на Благовіщення святкує, гнізда не робить.

фото ІА Погляд

Народні традиції та звичаї на Благовіщення

Цього дня лелеки зазвичай прилітали з вирію та починали вити гнізда. Існувало повір’я, що на Благовіщення відкривалася земля і з неї виповзали змії, вужі та інші плазуни. У цей день здавна існував звичай випускати на волю пташок: «Щоби співали на волі, Бога прославляли та просили щастя-удачі тому, хто їх випустив». Господар випускає на волю, на сонце також всіх тварин, навіть пса і кота виганяє на подвір’я — «щоб чули весну і самі про себе дбали». Пасічники цього дня виставляють на двір вулики.

фото ІА Погляд

У церкві цього дня святять проскури. Потім пасічник проскуру кришить та висипає її у мед, «щоб бджоли роїлися», а сівач змішує з землею та сіє по чотирьох кутах ниви — «щоб дощова хмара ниви не минала»; проскуру заривають у землю, «щоб град посіву не побив». Благовіщенську проскуру, як і богоявленську та стрітенську воду, зберігали за образами.

фото ІА Погляд

Вважалося, що, коли на Благовіщення, йдучи по воду, дівчина знайде квітку первоцвіту, цього літа вона вийде заміж. Пролісок, що знайдуть на Благовіщення, віщує щастя. Якщо вмитися водою, в яку покладеш цей пролісок — будеш вродливою.

Раніше «Погляд» повідомляв про Масляну та де і як зустрічали весну на Київщині. Також ми розповідали про свято Теплого Олексія, що випадає на 30 березня, коли віряни за церковним календарем згадують преподобного Олексія Римського.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.